Sejfy - aktualne ceny

Sejfy - czy będą droższe w 2023 roku?

Sytuacja gospodarcza na świecie jest mocno zachwiana. Głównymi czynnikami wahań cen produktów z którymi mamy na co dzień do czynienia są głównie Covid-19 oraz od 24 lutego 2022 zbrojna napaść Rosji na Ukrainę. O ile działania wojenne we wschodniej części Europy w sposób oczywisty destabilizują najbliższe nam gospodarki, to nie dla wszystkich wirus, który działał początkowo tylko w Azji wydaje się czynnikiem tak bardzo zmieniającym realia gospodarcze w Europie.

Wpływ centralizacji głównych ośrodków produkujących stal na ceny produktów końcowych

   Cóż, globalizacja rynków prowadzi do tego, iż niewielkie odchylenia w wielkości produkcji na jednym krańcu świata oddziaływają w znacznym stopniu na to co dzieje się na odległym kontynencie. Być może, gdyby ta sytuacja miała początek w Afryce, czy Ameryce Południowej sprawy potoczyły by się inaczej.

   Fakt jest taki, że rok po wybuchu pandemii to właśnie Chiny były dominującym na świecie ośrodkiem gospodarczym w wielu dziedzinach, w tym w produkcji stali, która jest głównym materiałem stosowanym w budowie sejfów. Patrząc przez pryzmat naszej branży, a jak wiemy sejfy to nasze główne produkty, problemy produkcyjne hut stali odbiły się znacząco na cenach końcowych tego surowca co przekłada się na wzrost cen produktów, które sprzedajemy.

Tabela przedstawiająca top 4 producentów stali na świecie w roku 2021. Ceny stali wpływają na to ile sejfy będą kosztowały

Tabela przedstawiająca czołowych producentów stali na świecie (dane za rok 2021). Źródło: www.ske-design.pl/produkcja-stali-na-swiecie/

  Właśnie wzrost cen stali w Chinach spowodowany przestojami w produkcji z powodu zamykania fabryk (w związku z wszechobecną pandemią) wpływa na jej ceny w każdym zakątku świata. Co jest raczej zrozumiałe, gdy jeden kraj prowadzi produkcję czterokrotnie większą niż kilka pozostałych razem wziętych. Obserwujemy w związku z tym znaczny wzrost cen np. pojazdów mechanicznych, czy jak w naszym przypadku sejfów.

Wzrost kosztów transportu morskiego drugim ważnym czynnikiem odpowiadającym za wzrost cen produktów na świecie

   Na aktualne ceny sejfów w znacznym stopniu wpływa także wzrost cen frachtu w ostatnich latach. Obecnie za transport kontenera z Chin do Europy trzeba zapłacić średnio 17 000 usd, gdzie jeszcze rok temu była to kwota w okolicach 14 000 usd, a 2 lata wcześniej 7 000 usd.

Ceny produktów końcowych zależne są od importowanych kontenerami półproduktów z Chin. Sejfy będą droższe

   Powyższe ceny obejmują tylko ostatnie dwa lata, jednak obrazują one prawie 2,5 krotny wzrost kosztów transportu tylko w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Jeżeli spojrzymy głębiej, to różnica ta będzie kolosalnie większa, ponieważ w roku 2019 importerzy płacili za ten sam kontener okolice 2 500 usd, a więc 7-krotnie mniej.

Działania wojenne na wschodzie Europy i ich wpływa na rynki oraz gospodarki światowe

   Nie bez wpływu jest agresja zbrojna Rosji na swojego południowego sąsiada Ukrainę. Zatrzymanie produkcji, a zaraz potem eksportu stali, zbóż, paliw z Ukrainy także wpływa a ich ceny globalne. To jest jednak stosunkowo niewielka część jaką płacą inne kraje za ten konflikt.

   Głównym powodem wzrostu cen paliw kopalnych są embarga nałożone na Rosję. Przy okazji próbują ugrać na tym pozostałe kraje bogate np. w ropę, podnosząc jej ceny. Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat ceny ropy naftowej i gazu znacząco nie spadną, co na pewno nie zatrzyma galopujących cen.

Ogólna sytuacja gospodarcza na świecie w kontekście cen sejfów

   Wskazane powyżej czynniki determinują wzrost cen praktycznie każdego produktu. Dzieje się tak pośrednio przez wzrost cen surowców, ale także przez rosnącą inflacje. Dodatkowo rośnie popyt na zachowanie bezpieczeństwa, a to także jeden z kluczowych czynników napędzających rozwój rynku. Gdy rośnie popyt na dany produkt ZAWSZE wzrasta jego cena. Prawa ekonomii nikt jeszcze nie powstrzymał.

   My, jako sklep nie możemy także z tym walczyć, nie mamy ku temu narzędzi i jedyne co możemy to zmniejszać marże, by zachować sprzedaż na poziomie jaki zadowoli naszych klientów.

Aktualne ceny sejfów w sklepach internetowych 

   Dokładnie takie same działania prowadzi większość sklepów internetowych i dzięki temu w ciągu ostatnich 6 miesięcy większość sejfów nie ma podniesionych cen sprzedaży. U nas przykładem jest FRS 51 EL kosztujący nieco mniej niż średnia cena z porównywarek produktów. Dodatkowo obecnie (stan na styczeń 2023) jest sprzedawany w cenie promocyjnej. Zresztą takich produktów mamy znacznie więcej, polecam sprawdzić w jakich cenach sprzedajemy nasze sejfy.

   Weryfikując wzrost cen na podstawie popularnych portali wspomagających decyzje zakupowe klientów poprzez porównywanie cen widzimy raczej trend spadkowy cen sejfów. Czy zostanie on zachowany? Wszystko wskazuje, że tak. Nie mamy sygnałów o ewentualnym wzroście cen w najbliższych tygodniach, a to może dziwić w związku z inflacją i ogólnogospodarczą sytuacją praktycznie wszystkich krajów.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl