Awaryjne otwieranie sejfu: jak go otworzyć bez klucza i szyfru?

Awaryjne otwieranie sejfu: jak otworzyć sejf bez klucza i szyfru?

Zapomniany szyfr, zagubiony lub uszkodzony klucz albo po prostu kilkukrotne wprowadzenie błędnego kodu do sejfu - i co dalej? Czy jedyny sposób na dostanie się do zawartości tej metalowej “puszki” prowadzi przez użycie ciężkiego sprzętu w postaci szlifierki kątowej lub palnika gazowego? A może istnieją inne, alternatywne, bezpieczniejsze i zdecydowanie mniej inwazyjne metody awaryjnego otwierania sejfu? O tym wszystkim opowiemy sobie w dalszej części wpisu.

Chcesz wiedzieć, jak poradzić sobie z otwarciem zamka zabezpieczanego kluczem lub szyfrem? Tak, aby nie tylko odzyskać dostęp do kosztowności, ale również nie narazić się na dodatkowe wydatki związane z zakupem nowego sejfu? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego sejf się nie otwiera?

Powody takiego stanu rzeczy mogą być w zasadzie cztery i decyduje o nich przeważnie rodzaj zamka zastosowanego w sejfie. Zaliczamy do nich zatem:

  • Po pierwsze - sejf może odmówić posłuszeństwa ze względu na to, że w jego zamku wyczerpały się baterie. Oczywiście taki kłopot dotyczy rozwiązań wykorzystujących szyfrowe zamki elektroniczne.
  • Po drugie - problem z otwarciem sejfu może wynikać także z tak prozaicznych przyczyn, jak zapomniany szyfr mechanicznego zamka szyfrowego (pokrętło) lub zablokowanie zamka z powodu kilkukrotnego wprowadzenia niepoprawnego kodu w zamku elektronicznym (klawiatura).
  • Po trzecie - dostanie się do wnętrza sejfu może być utrudnione ze względu na brak klucza. Powodem takiego stanu rzeczy może być po prostu jego zgubienie.
  • Po czwarte - innym powodem problemów z otwarciem sejfu może być złamanie, deformacja lub uszkodzenie klucza, który przestaje “współpracować” z danym zamkiem.

Co zrobić, aby przeprowadzić bezpieczne awaryjne otwieranie zamka w sejfie?

Sposób otwierania sejfu jest uzależniony od rodzaju zastosowanego w nim zamka. W związku z tym czynność ta musi przebiegać inaczej względem rozwiązań opierających się na tradycyjnych zamkach na klucz, a zgoła inaczej będzie wyglądała w przypadku sejfów wyposażonych w elektroniczne zamki cyfrowe lub mechaniczne zamki szyfrowe.

Jak otworzyć sejf bez klucza?

Jeżeli klucz został zgubiony lub zdeformowany na tyle, że nie da się nim otworzyć zamka - w zasadzie istnieje tylko jedna bezpieczna i sprawdzona metoda awaryjnego otwierania sejfu: nawiert rewizyjny w drzwiach sejfu i mechaniczne zwolnienie mechanizmu zamka. Aby ją przeprowadzić, należy skontaktować się z firmą wyspecjalizowaną w awaryjnym otwieraniu zamków. Jej przedstawiciele dokładnie zapoznają się ze specyfiką danego modelu sejfu, a następnie wykonają otwór w prawidłowym miejscu, co pozwoli dostać się do wnętrza sejfu.

Jak otworzyć sejf elektroniczny na szyfr?

Jeżeli posiadasz sejf wyposażony w elektroniczny zamek - pamiętaj, aby w pierwszej kolejności sprawdzić, czy znajdujące się w nim baterie są na swoim miejscu i czy nie są rozładowane. Jeśli tak - wymień je na nowe i sprawdź, czy zamek zadziała.

Wiele sejfów oferuje możliwość dokonania wymiany baterii dopiero bezpośrednio z ich wnętrza. Jeśli posiadasz właśnie taki typ - Twój sejf powinien posiadać możliwość podpięcia awaryjnego zasilania z baterii 9V od strony zewnętrznej. Po przyłożeniu baterii we wskazanym przez producenta miejscu, należy wprowadzić Twój kod. Wówczas drzwi sejfu powinny się otworzyć, co umożliwi Ci wymianę baterii.

Jak wygląda awaryjne otwarcie sejfu, gdy zapomnisz do niego szyfru?

Wiele nowoczesnych sejfów posiada dwa rodzaje kodów: podstawowy oraz zapasowy. Producenci zalecają ich ustawienie już przy pierwszej zmianie szyfru fabrycznego. Jeśli nie pamiętasz pierwszego z nich - spróbuj sobie przypomnieć drugi. Jeżeli i to Ci się nie uda - w tym przypadku kod do sejfu zadziała dokładnie tak samo jak klucz. Jeśli go zgubisz - otwarcie zamka stanie się możliwe tylko przy nawiercie rewizyjnym, a jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie skorzystanie z usług specjalistów.

Niektóre sejfy z zamkiem szyfrowym posiadają dodatkowy mechanizm, który pozwala na ich otwieranie przy pomocy specjalnego tzw. klucza awaryjnego. Taki klucz należy jednak na co dzień przetrzymywać w dobrze strzeżonym i najlepiej tylko Tobie znanym miejscu, abyś mógł z niego skorzystać w ostateczności.

Jak zabezpieczyć się na przyszłość, aby uniknąć takich problemów?

W każdej chwili możesz dokonać zmiany obecnego szyfru na taki, który będzie łatwiejszy do zapamiętania. Jednak pamiętaj, że taka operacja powinna być wykonywana wyłącznie wtedy, gdy Twój sejf jest otwarty.

Weź także pod uwagę, że ludzka pamięć bywa zawodna. Aby uniknąć sytuacji, w której szyfr do Twojego sejfu “wyleci Ci z głowy” - zapisz go na kartce, komputerze lub smartfonie, a następnie zabezpiecz przed dostaniem się w niepowołane ręce.

W jaki sposób przeprowadzić otwieranie sejfu, jeśli jego zamek został zablokowany?

Wiele sejfów posiada automatyczny system ochrony, który blokuje zamek, jeśli dojdzie do kilkukrotnego (zazwyczaj 3 razy) wprowadzenia błędnego kodu. Wówczas zamek zostaje zablokowany na czas od kilku do kilkudziesięciu minut, po których można ponownie spróbować wprowadzić poprawny szyfr. Jeśli ta metoda również zawiedzie – zastosuj się do wskazówek z powyższego akapitu.

Co jeśli opisane metody awaryjnego otwierania sejfowych zamków zawiodą?

Nie oszukujmy się – nie ma sejfów, których nie da się otworzyć. Wszystko zależy od czasu i skomplikowania tej operacji. Jeżeli nie będziesz w stanie sam otworzyć swojego sejfu przy pomocy opisanych powyżej metod, pozostaje Ci tylko skorzystanie z usługi specjalisty, który będzie miał odpowiednią wiedzę, doświadczenie i sprzęt do tego, aby otworzyć Twój sejf, tak aby można było skorzystać z niego ponownie. Takie usługi mogą być jednak bardzo kosztowne. W zależności od klasy zamka, awaryjne otwarcie sejfu może zająć wyspecjalizowanemu fachowcowi od kilkudziesięciu minut do nawet kilkunastu godzin. Zastanów się, czy koszt usługi specjalisty jest opłacalny w stosunku do wartości Twojego sejfu i uwięzionej w nim zawartości.  Jeżeli nie, ale nadal zależy Ci, żeby go otworzyć - pozostanie Ci tylko jedno wyjście 😊

A jest nim siłowe dostanie się do wnętrza sejfu, za pomocą ciężkich narzędzi. Jak pewnie się domyślasz - takie działanie spowoduje, że sejf nie będzie nadawał się do dalszego użytku. Dlatego pamiętaj, że ten krok warto wykonać dopiero wówczas, gdy wszystkie inne, bezpieczne i bezinwazyjne metody, po prostu okażą się niewystarczające.

Szukasz sprawdzonego sejfu, którego bezpieczne otwieranie nie powinno sprawić większych problemów?

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór sejfów zabezpieczanych za pomocą zamków na klucz, a także zamków na szyfr, które zapewnią Ci wysoki poziom bezpieczeństwa oraz odpowiedni komfort codziennego użytkowania. Określ parametry, ustal budżet oraz inne wymagania, a następnie zapoznaj się z całym asortymentem zaprezentowanym w naszym sklepie internetowym.

Nasze sejfy dostarczamy do takich miejscowości, jak: Lublin, Rzeszów, Opole, Zielona Góra, Olsztyn, Łódź, a także pozostałych zakątków Polski.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl