
Nie jest tajemnicą, że rynek e-commerce rośnie z kwartału na kwartał. Reguła ta ma także zastosowanie w naszej branży. Podpowiadamy gdzie kupić sejf na odległość. Jak nie popełnić błędu.
Bezpieczeństwo zakupów na odległość
Poważną sprawą przy zakupach na odległość (online, w sklepie internetowym) jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, by nie narazić się na utratę środków. Chodzi głównie o sytuacje, gdy złodzieje wykorzystują nieuwagę użytkownika i podszywają się pod znane sklepy. Oczywiście nie zdarza się to w przypadku tych największych sklepów, jednak skala problemu rośnie.
Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie w sklepie internetowym?
Sprawdź regulamin sklepu, dane kontaktowe, możliwość płatności za pobraniem. Z pozoru sprawa prosta do podrobienia, jednak wielu oszustów nie zadaje sobie trudu uzupełnienia tych danych, a dzięki temu możesz łatwo zauważyć, że dany sklep to oszustwo. Pamiętaj, że zawsze możesz zadzwonić do sklepu, by upewnić się, czy strona na której jesteś należy faktycznie do danego sklepu.
Zwróć uwagę na certyfikat SSL domeny (czy należy do niej). Zrobisz to w łatwy sposób klikając na kłódkę w pasku adresu wyszukiwarki.
Zanim dokonasz zakupu sprawdź jak długo sklep istnieje, lub chociaż jak długo dana firma istnieje na rynku. Impeximp.pl sprzedająca sejfy to firma z długoletnią tradycją. Istniejemy od 1999 roku i posiadamy koncesję wydaną przez MSWiA (nr L-0524/01) na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie ochrony mienia realizowanej w formie zabezpieczenia technicznego.
Jeśli chodzi o pewność zakupu w samym już według nas pewnym sklepie warto pokusić się o sprawdzenie opinii. Co z tego, że sklep istnieje w sieci 10 lat, jak może być niesolidny w swoich usługach lub nie dotrzymywać praw konsumenta. To samo dotyczy np. terminowości dostawy produktów. A skoro mowa o tym ostatnim to warto zwrócić uwagę na czas realizacji zamówień, ponieważ wiele sklepów to pośrednicy między hurtem a detalem i czasy dostaw potrafią wynosić w niektórych wypadkach nawet 21 dni.
Kolejną kwestią jest domena sklepu. Może zdarzyć się, że kupujesz na „polskiej stronie” a sklep jest np. z Wielkiej Brytanii i narazisz się na dodatkowe koszty obsługi celnej. Kto konkretnie jest właścicielem sklepu? To też sprawa godna uwagi. Zweryfikuj, czy np. sklep nie należy do podmiotu spoza Unii Europejskiej. Jest to o tyle istotne, że w przypadku takiego zakupu mogą nie obejmować Cię prawa konsumenta jakie znasz.
Przed dokonaniem zakupów przeczytaj Warunki sprzedaży i zakupu na wszystkich stronach internetowych oraz sprawdź warunki dostawy i wysyłki, zanim zapłacisz za swój produkt. Dla bezpieczeństwa, na wypadek gdybyś później potrzebował dowodów w sporze konsumenckim, zaleca się: wydrukowanie i zapisanie dokumentu Regulaminu przed złożeniem zamówienia.
Uważaj na charakterystyczne oznaki oszustwa: obietnice ogromnych nagród, takich jak wygrane na loterii, wiadomości informujące, że konieczne jest podjęcie pilnych działań w celu odebrania wygranej, oraz prośby o płatność z góry lub podanie prywatnych informacji.
Za zakupy w sklepie internetowym płać w bezpieczny sposób
Robiąc zakupy online nigdy nie wysyłaj gotówki ani nie rób przelewu bankowego. A dlaczego? Jeśli coś pójdzie nie tak, nie będziesz mieć możliwości zwrotu środków. Zwykle masz większą ochronę, jeśli korzystasz z karty kredytowej czy szybkich przelewów.
Jeśli zostaniesz poproszony o przedpłatę, unikaj płacenia przelewem bankowym, jeśli firma nie jest Ci znana. Dokonując zakupu online, upewnij się, że korzystasz z bezpiecznej strony internetowej do wprowadzania danych karty kredytowej.
Ikona wskazująca bezpieczne połączenie internetowe to dzisiaj standard. Jeśli jej nie ma lub jest jakakolwiek informacja w przeglądarce o niebezpiecznym połączeniu opuść stronę i nie podawaj swoich danych.
Bezpieczna witryna internetowa będzie miała adres URL rozpoczynający się od „ https ”. To oznacza, że strona korzysta z szyfrowanego protokołu w celu zwiększenia bezpieczeństwa przesyłania danych.
Niektóre strony internetowe zapewniają płatność za pośrednictwem pośredników transakcji płatniczych lub procesorów płatności kartami. Te bramki płatnicze zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo i pomoc w niektórych sprawach, np. w przypadku braku dostawy. Sprawdź warunki pośrednika transakcji płatniczych, z którego zamierzasz korzystać. Niektóre z głównych globalnych bramek płatniczych powszechnie używanych przez handlowców w Polsce to: PayPal, Stripe, Apple pay, Google pay oraz np. Przelewy24, PayU, Blik, TPay, Dotpay.