Ile gotówki można trzymać w sejfie?

Ile gotówki można trzymać w sejfie?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się na tym ile pieniędzy tak naprawdę możesz trzymać w sejfie? Jako osoba, która dopiero staje przed podjęciem decyzji o zakupie pierwszego sejfu, zapewne zastanawiałeś/-aś się, który model będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Na rynku dostępnych są tysiące produktów, których zakres cenowy waha się od kilkset do nawet kilkudzisięciu tysięcy złotych. Jak zatem dobrać sejf tak, aby z jednej strony czuć się bezpiecznym, a z drugiej nie przepłacić?

Otóż odpowiedzią na powyższe pytanie jest fakt, że to do jakiej kwoty dostosowany jest dany sejf jest ściśle związane z jego klasą bezpieczeństwa, czyli inaczej mówiąc odpornością na włamanie. Przeczytaj i dowiedz się, które produkty będą wystarczające dla Twoich potrzeb. Miej świadomość tego, że nie we wszytskich przypadkach wymagane jest posiadanie najcięższych zabezpieczeń.

Limity deponowanych wartości, co to oznacza?

Szczegółowe wymagania określone są przez Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne [1]. Mamy tu na myśli dokładnie § 3. ust. 3 pkt 1 mówiący o tym, że "wyrażone w jednostkach obliczeniowych limity wartości pieniężnych przechowywanych lub transportowanych w pomieszczeniach i urządzeniach określa załącznik nr 2 do rozporządzenia". Tablice 1 do 4 wprost odnoszą się tu do znanych nam już klas bezpieczeństwa zgodnych z normami PN-EN 14450, PN-EN 1143-1 oraz PN-EN 1143-2.

Aktualne limity przechowywania wartości, czyli ile gotówki mogę trzymać w sejfie?

Wartości limitów obliczane są na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w ostatnim kwartale podane w Komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. I tak na przykład w trzecim kwartale 2022 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło w Polsce 6480,67 zł. Na tej podstawie można wyliczyć dokładne wartości limitów podane w PLN:

Załącznik nr 2 do [1], Tablica 3 - Pojemniki bezpieczene i szafy

Załącznik nr 2 do [1], Tablica 1 - Urządzenia

Jak widać powyżej, podstawowe wartości limitów dla urządzeń niewyposażonych w dodatkowe systemy zabezpieczeń elektronicznych (2. i 3. kolumna) mogą zostać podwyższone nawet kilkukrotnie, jeżeli sejf lub kasa pancerna spełnią kilka dodatkowych warunków. Należą do nich m.in. wyposażenie w elektroniczny system sygnalizacji włamania i napadu z transmisją do systemu alarmowego, podłączenie do systemu telewizji dozorowej z funkcją rejestracji zdarzeń lub objęcie całodobową ochroną fizyczną. 

Ubezpieczenie gotówki w sejfie - o czym warto pamiętać?

Zawartość Twojego sejfu może zostać dodatkowo objęta ubezpieczeniem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego na wypadek włamania, krawdzieży, pożaru, zalania lub innych losowych zdarzeń. Certyfikat potwiedzający klasę bezpieczeństwa Twojego sejfu i powyższe wartości limitów według Rozporządzenia [1] są punktem wyjścia o jego ubieganie się. Pamiętaj jednak, że ostateczna decyzja o tym na jaką kwotę i od jakich zdarzeń zostanie ubezpieczona zawartość sejfu zależy wyłącznie od zgody danego ubezpieczyciela, który może brać po uwagę także inne czynniki, takie jak miejsce zamieszkania, inne zabezpieczenia lokalowe (np. alarm) czy lokalizaję sejfu. Zawsze zatem warto przed zakupem sejfu skonsultować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym i potwierdzić wszytskie szczegóły z wyprzedzeniem.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl