Instrukcja od A do Z: montaż sejfu w ścianie, podłodze i w szafie.

Montaż sejfu od A do Z. Jak zamontować sejf w ścianie, podłodze i w szafie?

Jak zamontować sejf, aby cieszyć się jego funkcjonalnością, a jednocześnie zyskać pewność pełnej ochrony kosztowności oraz innych wartościowych przedmiotów? Sprawdź ten artykuł, w którym znajdziesz cenne porady wraz z gotową instrukcją montażu sejfu. Zapraszamy! 

Gdzie zamontować sejf? 

Pierwszą czynnością, którą musisz wykonać, jest właśnie odpowiedzenie sobie na wyżej postawione pytanie. Czy chcesz, aby znajdował się on zawsze pod ręką i był schowany np. w szafie? A może zależy Ci nie tylko na skutecznej ochronie, ale również jego ukryciu - np. w ścianie lub podłodze? Jeżeli podjęcie tej decyzji, a co za tym – zakup odpowiedniego rodzaju sejfu będzie już za Tobą - pora na przeprowadzenie fachowego montażu. 

Jak przeprowadzić montaż sejfu w ścianie? 

Uprzedzamy – ta czynność wymaga posiadania pewnych zdolności manualnych, użycia specjalistycznego sprzętu i lekkiego “pobrudzenia się”. Jeśli nie jesteś na to gotowy – radzimy skorzystać z pomocy fachowców 😉. Jeżeli mimo wszystko chcesz wykonać tę operację we własnym zakresie - postępuj zgodnie z następującymi wskazówkami. Prawidłowy montaż ściennego sejfu wygląda bowiem tak: 

 1. Dokonaj dokładnych oględzin ściany - pamiętając, że jej grubość musi być co najmniej 10 centymetrów większa niż grubość samego sejfu. Przed podjęciem prac upewnij się, że wykonanie otworu w ścianie jest dozwolone i nie naruszy konstrukcji Twojego budynku! 
 2. Określ wysokość, na której ma znajdować się Twój sejf. Zwróć uwagę, aby umiejscowienie zapewniało Ci wygodny dostęp do jego zawartości. 
 3. Wytnij w ścianie otwór, który będzie około 10 cm wyższy i szerszy + 5 cm głębszy niż wybrany sejf. 
 4. Zabezpiecz przednią część sejfu (drzwi) przed ewentualnym zabrudzeniem lub uszkodzeniem.  
 5. Wmuruj sejf - wypełniając przestrzeń pomiędzy korpusem a otworem w ścianie za pomocą zaprawy murarskiej. Następnie otwórz drzwi i odczekaj około tygodnia, aż zaprawa całkowicie zwiąże. W tym miejscu pamiętaj, że korpus sejfu umieszczony w ścianie posiada kilka dospawanych i wygiętych prętów zbrojeniowych, które zapewnią należyte zakotwienie w konstrukcji ściany. 

Jak wykonać montaż sejfu podłogowego? 

Instalacja sejfu w podłodze przebiega tak samo, jak w ścianie. Oczywiście istotna różnica dotyczy lokalizacji oraz sposobu otwierania drzwi (“do góry”), ale to z pewnością już wiesz 😉. 

W tym miejscu zwróć uwagę na to, że do montażu w podłodze nadają się klasyczne sejfy ścienne, ale poza nimi możesz postawić na specjalne sejfy w kształcie rur lub z dodatkowym kołnierzem umożliwiającym umieszczenie sejfu pod posadzką podłogową – dedykowane właśnie tym miejscom. 

W jaki sposób zamontować sejf wolnostojący, a jak zrobić to w szafie? 

W porównaniu do pozostałych - ta operacja wydaje się nieco prostsza. Jeżeli posiadasz odpowiedni sejf wolnostojący wykonaj następujące czynności: 

 1. Umieść sejf w miejscu docelowym.  
 2. Odznacz miejsca do nawiercenia podłoża - zrób to za pomocą markera, przez otwory w podłodze sejfu. 
 3. Odsuń sejf na odległość, która zapewni Ci wygodny dostęp do miejsca wykonania otworów. 
 4. Wykonaj co najmniej dwa otwory pod kotwy o średnicy min. 10mm. Pomoże Ci w tym wiertarka udarowa. 
 5. Oczyść wykonane otwory z drobinek gruzu i pyłu - możesz do tego wykorzystać specjalną pompkę lub odkurzacz. 
 6. Jeżeli zdecydujesz się na zakotwienie sejfu przy użyciu kotew chemicznych - wypełnij otwory klejem za pomocą wyciskacza do kartuszy. 
 7. Umieść sejf ponownie w docelowej lokalizacji. 
 8. Przez otwory w podłodze sejfu włóż kotwy wraz z podkładkami. W przypadku kotew chemicznych dociśnij kotwy tak, aby całkowicie zanurzyły się w kleju i zaczekaj aż klej zwiąże (zgodnie z instrukcją producenta). Możesz również zastosować mechaniczne kotwy rozporowe. 

Wskazówki przydatne podczas montażu sejfów 

Jeżeli chcesz przytwierdzić swój sejf do ściany - możesz wykonać te same kroki, wykorzystując do tego specjalnie przygotowane otwory w plecach sejfu. Tego rodzaju rozwiązania są oferowane fabrycznie, a także możemy je wykonać na Twoje zamówienie. Powyższe czynności sprawią, że Twój sejf będzie praktycznie “nie do ruszenia”! 

To samo działanie możesz wykonać podczas montażu sejfu meblowego. Z tą różnicą, że najpierw musisz umieścić go w wybranym meblu (szafie, biurku, komodzie itp.), a dopiero potem przytwierdzić do wybranego elementu przy użyciu kotew. Pamiętaj jednak, że sejf, a raczej sama kotwa, zawsze musi być przytwierdzona do stałego podłoża lub ściany, które uniemożliwi wyniesienie całego sejfu. 

Jak zamontować sejf - podsumowanie 

Jak pewnie udało Ci się zauważyć - montaż sejfu wcale nie zalicza się do aż tak skomplikowanych czynności, jakby to się mogło wydawać. Wystarczy dobre przygotowanie, chwila wolnego czasu no i oczywiście - posiadanie właściwego sejfu. 

Jeśli jeszcze go nie masz - zachęcamy Cię do odwiedzenia naszego internetowego sklepu z sejfami. Znajdziesz tam mnóstwo sprawdzonych propozycji, które z łatwością zamontujesz tam, gdzie chcesz! 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl