Jakie są aktualne wymogi dotyczące pracowniczych szafek BHP?

Jakie są aktualne wymogi dotyczące pracowniczych szafek BHP?

Prowadzisz firmę, która zatrudnia pracowników, a specyfika Twojej działalności sprawia, że musisz im zapewnić również przestrzeń do zmiany odzieży czy przechowywania niezbędnych rzeczy? W takim razie musisz zdawać sobie sprawę z obowiązków, jakie na Tobie ciążą, w tym – takich, które dotyczą bezpośrednio specyfiki, rozmiarów, a nawet lokalizacji szafek BHP umieszczonych w szatniach pracowniczych.

Zobacz, czym jest i po co Ci pracownicza szafka BHP, a zwłaszcza dowiedz się, jakie wymogi musi spełniać ten typ wyposażenia Twojego przedsiębiorstwa. Zapraszamy!

Szafka BHP dla pracownika – co to takiego i do czego jest wykorzystywana?

Szafki do szatni pracowniczej to cała gama rozwiązań pozwalających na sprawne oraz bezpieczne przechowywanie wszystkich rzeczy, których potrzebują Twoi pracownicy. Właśnie w tego typu meblach mogą z powodzeniem umieścić swoje ubrania, telefony, klucze, portfele, jak i inne akcesoria osobiste, które noszą przy sobie poza godzinami pracy. Ponadto, to właśnie szafki pracownicze służą im również do przetrzymywania odzieży roboczej – wykorzystywanej w trakcie pełnienia swoich służbowych obowiązków.

Z jednej strony konieczność ich zastosowania wynika wprost z przepisów polskiego prawa. Natomiast z drugiej - takie działanie jest podyktowane także względami ergonomii oraz użyteczności miejsca pracy.

Jakie są zalety szafek do szatni pracowniczych?

Do kluczowych atutów przemawiających na korzyść zastosowania tego typu rozwiązań, możemy zaliczyć:

  • Kwestie bezpieczeństwa – z racji tego, że tego typu meble powinny posiadać atestowane zamki - stanowią również skuteczną barierę ochronną, która zapobiega kradzieżom oraz zniszczeniom rzeczy należących do pracowników.
  • Wygoda pracowników – odpowiednio dobrane i właściwe zlokalizowane szafki znacząco poprawiają ergonomię miejsca pracy. Oferują przestrzeń do przechowywania niezbędnych przedmiotów, a także sprawiają, że proces zmiany odzieży przebiega sprawnie. Dzięki temu pracownicy znacznie szybciej są gotowi do wykonywania swoich obowiązków. 
  • Zgodność z prawem – instalacja i udostępnienie właściwych szafek pracowniczych wymaga również wprost z przepisów. Niezastosowanie się do wymogów może więc narazić Twój firmę na poważne konsekwencje – nie tylko wizerunkowe, ale również prawne czy finansowe.

Jakie wymogi związane z pracowniczymi szafkami BHP należy spełnić?

Aby szafki do szatni pracowniczych, które zagoszczą w Twojej firmie, były zgodne z aktualnymi przepisami oraz wymogami – musisz pamiętać o trzech kluczowych aspektach, do których zaliczamy:

Po pierwsze – odpowiedni rozmiar szafki dla pracownika

Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. Szafki pracownicze i BHP – jakie powinny mieć wymiary? Zgodnie z polską normą PN-75M-78711, szafki BHP powinny spełniać następujące wymogi dotyczące ich rozmiarów, w tym:

  • Wysokości: 1800 mm
  • Szerokości: 300 lub 400 mm
  • Głębokości: 480 mm

Po drugie – właściwe wyposażenie szafek w szatniach pracowniczych

Kolejna ważna kwestia dotyczy tego, co znajduje się bezpośrednio w tego rodzaju meblach. Otóż, aby szafka spełniała swoje zadania, a jednocześnie pozostawała w zgodzie z wymogami, powinna posiadać: półki na buty, wieszaki, a także przegródki pozwalające oddzielić rzeczy prywatne od odzieży roboczej (zwłaszcza, jeżeli istnieje jakiekolwiek ryzyko ich pobrudzenia).

Każda szafka dla pracownika powinna posiadać również odpowiednio dopasowane zamykanie (najczęściej na klucz), które da większe poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim - pozwoli uchronić jej zawartość zarówno przed kradzieżą, jak i zgubieniem. 

Po trzecie – dogodna lokalizacja szafek BHP

W tym punkcie należy zwrócić uwagę na to, aby szafki dla pracowników znajdowały się w miejscach, które posiadają odpowiednią temperaturę, są właściwie doświetlone, a co najważniejsze - dopasowane do charakteru wykonywanej w zakładzie pracy.

  • Jeżeli praca w danej firmie nie powoduje zabrudzeń (lub są one minimalne) - szafki mogą zagościć w tzw. szatniach podstawowych.
  • Jeśli prawdopodobieństwo zabrudzenia jest duże albo wręcz pewne - wówczas warto wprowadzić je także do szatni przeznaczonych na odzież roboczą.

Potrzebujesz dopasowanej szafki, dzięki której Twoja firma będzie spełniała wymogi i przepisy prawa?

Z łatwością odnajdziesz ją w naszym e-sklepie IMPEXIMP. Przygotowaliśmy dla Ciebie bogatą ofertę szafek ubraniowych, jak i , które z powodzeniem dopasujesz do specyfiki Twojego przedsiębiorstwa oraz oczekiwań zatrudnionych w nim pracowników. 

Rzuć okiem na dostępne produkty, a jeżeli w trakcie swoich poszukiwań zechcesz zadać jakiekolwiek pytanie – skorzystaj z wygodnej formy kontaktu z naszymi ekspertami. Możesz to zrobić drogą telefoniczną lub też wysyłając do nas wiadomość e-mail na sklep@impeximp.pl.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl