Panic Room w domu - czym jest i co warto wiedzieć przed zakupem?

Panic Room w domu - czym jest i co warto wiedzieć przed zakupem?

Zdrowie i życie są wartościami bezcennymi i nadrzędnymi. Zdajemy sobie z tego sprawę zwłaszcza w trudnych czasach, w jakich żyjemy. Przetrwaliśmy pandemię i obserwujemy wojny poza granicami naszego kraju. Nasi rodzice przeżyli zmiany ustroju, a dziadkowie wiele lat temu brali udział w wojnie. Na przestrzeni lat obserwowaliśmy tak duże problemy, że zaczęliśmy sobie zdawać sprawę z tego, jak ważna jest ochrona nas samych – zdrowia i życia ludzkiego. Panic Room w Twoim domu, może być rozwiązaniem nie do przecenienia.

Dowiedz się, jak powinien być zaprojektowany Panic Room w domu i jakie są zalety posiadania bezpiecznego pokoju w Twoim domu.

Co to jest Panic Room?

Panic Room, nazywany w języku polskim pokojem bezpieczeństwa, to pomieszczenie, w którym można przechowywać cenne przedmioty, ale także ukryć się, w chwili zagrożenia fizycznego. Do niebezpieczeństw można zaliczyć napady, włamania, próby porwań, ataki terrorystyczne…

Zadaniem Panic Roomu jest zwiększenie bezpieczeństwa w czasie zagrożenia zdrowia lub życia na terenie własnego domu. Taki pokój od klasycznego sejfu, który często znajduje się w domach prywatnych, odróżnia możliwość zamykania i otwierania drzwi od wewnątrz. Pozwala to na bezpieczne ukrycie się w tego typu miejscach, kiedy zbliża się niebezpieczeństwo i przeczekania do czasu przyjazdu ochrony, policji czy minięcia zagrożenia.

Popularność pomieszczeń bezpiecznych w Polsce

Panic Roomy nie są jeszcze tak bardzo popularne w Polsce, jak chociażby w Stanach Zjednoczonych, czy na Bliskim Wschodzie. Dla przykładu, z uwagi na napiętą sytuację geopolityczną od 1993 roku izraelskie prawo budowlane wymaga uwzględnienia w budowie nowych mieszkań i budynków pokoju bezpieczeństwa. Niezależnie od prawnych obowiązków, takie pomieszczenia stają się tam teraz niezwykle popularne po ostatnich atakach Hamasu. W rzeczywistości w Polsce niewielu właścicieli domów i mieszkań decyduje się na ich budowę. Rzadko planuje się je również w innych nowobudowanych miejscach publicznych. Do tej pory masowe strzelaniny, napady terrorystyczne i uprowadzenia nie są tak częste, jak poza granicami naszego kraju. Być może to jest powód, dla którego nasi obywatele nie decydują się tak często na organizację pomieszczeń bezpiecznych w swoich domach. Mimo to, takie rozwiązania stają się coraz częstsze zwłaszcza w nowobudowanych domach i dużych posiadłościach. Trwająca wojna na Ukrainie na nowo ożywiła nieco publiczną debatę na temat dostępności schronów i innych miejsc do ukrycia.

Jak powinien wyglądać Panic Room w domu?

Panic Room to wbrew pozorom nie musi być duże pomieszczenie. Nie służy ono przecież do stałego przebywania. Mówimy to o sytuacji wyjątkowej, która w ekstremalnych przypadkach może przedłużyć się od 48 do 72 godzin. Jest to miejsce, gdzie możesz się schronić, gdy wydarzy się coś niebezpiecznego, zbudowane głównie dlatego, by bezpiecznie poczekać na pomoc lub ewakuować się z budynku w niewidoczny sposób. Oznacza to, że Panic Room może być pojedynczym pomieszczeniem, ale także miejscem, za pomocą którego możesz się bezpiecznie i niepostrzeżenie ewakuować z domu, a także przemieszczać się pomiędzy niektórymi pomieszczeniami.

Wyposażenie takiego miejsca jest bardzo ważne. Należy zadbać, by znalazły się tam wszystkie potrzebne przedmioty, które umożliwią skontaktowanie się ze służbami policji lub osobami, które mogą Ci udzielić pomocy w trudnej chwili. Bardzo ważne jest, by w bezpiecznym pokoju znajdował się niezależny dostęp do elektryczności. Nawet kiedy cały budynek zostanie odcięty od źródła prądu, w tym pomieszczeniu będzie do niego łatwy dostęp. W Panic Roomie powinien znajdować się także stały dostęp do Internetu i działający telefon - najlepiej ze stałą linią - taki, który będzie działał nawet w trudnych warunkach, a także ładowarka do telefonu komórkowego. Istotna jest również prawidłowo wykonana wentylacja, by można było w tym miejscu swobodnie przebywać przez pewien czas. Można zadbać także o niezależny dostęp do wody bieżącej, który przy dłuższym oczekiwaniu na pomoc, w sytuacjach trudnych gwarantuje wodę do picia. Jeżeli nie jest to możliwe, warto trzymać w Panic Roomie pewien zestaw zapasów wody pitnej oraz żywności o długim terminie przydatności do spożycia. Osoby, które znajdują się w sytuacjach stresujących, bardzo często potrzebują wody i dodatkowych kalorii, aby się wzmocnić i dojść do siebie.

Wykonanie bezpiecznego Panic Roomu w domu. Jak to zrobić?

Wiele osób zastanawia się, jak powinien być zbudowany Panic Room w domu, by zagwarantować bezpieczeństwo w nawet najtrudniejszych chwilach. Bez względu na to, czy powstaje on w nowym domu, czy jest budowany już w istniejącym budynku, do jego wykonanie trzeba zastosować solidne materiały najwyższej jakości. Ściany pomieszczenia powinny być wykonane z profesjonalnych i bezpiecznych materiałów, aby nie można było łatwo ich uszkodzić, a także wyburzyć za pomocą materiałów wybuchowych. W przypadku nowych budynków ściany i stropy takiego pomieszczenia można zaprojektować w konstrukcji żelbetowej. W przypadku istniejących pomieszczeń z rozwiązaniem przychodzą nam stalowe konstrukcje z paneli modułowych (spawane lub skręcane). Ponadto Panic Room musi być wyposażony w bardzo solidne antywłamaniowe drzwi stalowe, które zatrzymają każdego napastnika.

Nie zapominaj, że otwarcie takiego pomieszczenia przez osoby, które wiedzą o jego istnieniu, nie powinno trwać dłużej niż pół minuty. Równie mało czasu powinno zajmować bezpiecznie zaryglowanie się w pomieszczeniu i rozpoczęcie procedury kontaktowania się z osobami, które mogą udzielić pomocy w najtrudniejszych chwilach. Warto wspomnieć, że drzwi z tzw. blokadą lub klamką paniki, umożliwiają szybkie zablokowanie drzwi od środka, są wykonywane na bazie drzwi skarbcowych i są zgodne z normami europejskimi EN, a także powinny mieć odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa odpowiadające tradycyjnym konstrukcjom sejfów.

Lokalizacja Panic Roomu w domu. Gdzie warto go umieścić?

Lokalizacja bezpiecznego pokoju w Twoim domu jest bardzo istotna. Musisz zadbać, by Panic Room był zlokalizowany w miejscu nieoczywistym i niedostępnym dla wszystkich, którzy nie wiedzą o jego istnieniu. Drzwi do takiego pomieszczenia, powinny być dobrze ukryte. Wielu z naszych klientów zasłania je zasłonami, panelami maskującymi wykonanymi przez stolarza lub taflą lustra, odwracając uwagę od tego miejsca. Pamiętaj, że ukrywając wejście, musisz stworzyć w tym miejscu łatwe i wygodne przejście, które nie utrudni dostępu w stresujących momentach. O takim bezpiecznym pokoju nie powinien wiedzieć nikt poza domownikami.

Wejście do Panic Roomu musi być proste dla osób, które o nim wiedzą. Nie może zająć więcej czasu niż kilka bądź kilkanaście sekund. Zamykanie pomieszczenia musi odbywać się szybko i od wewnętrznej strony. Zamknięte od środka powinno być niemożliwe do otwarcia od zewnątrz.

Koszt zbudowania pomieszczenia bezpiecznego

Pomieszczenie bezpieczne to miejsce, które trzeba w odpowiedni sposób zaprojektować. Taka konstrukcja zawsze polega indywidualnej wycenie. W zależności od tego czy projektujesz Panic Room jeszcze na etapie budowy, czy chcesz je stworzyć w już istniejącym pomieszczeniu, koszty mogą być różne.  W większości przypadków jeżeli decydujesz się na wykonanie tego rozwiązania przy budowie domu, koszt będzie niższy niż podczas przebudowy. Jeżeli chcesz kupić solidne drzwi, musisz liczyć się z wydatkiem  na pewno powyżej 10.000 złotych. Dobre drzwi to podstawa. Solidne materiały na ściany, dodatkowe instalacje: wodne i elektryczne, Internet, telefon, dobra wentylacja, to konieczność. Wykonanie dobrego i naprawdę bezpiecznego Panic Roomu dla 2-3 osób to koszt około 50.000 zł. W przypadku większych pomieszczeń i bardziej wyrafinowanego wyposażenia koszty mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych.

Czy warto zbudować Panic Room w Twoim domu?

Prawdopodobnie wielu osobom wydaje się, że w Polsce jest naprawdę bardzo bezpiecznie i nie ma potrzeby, by tracić pieniądze na budowanie tzw. bezpiecznych pokojów. Statystyki są jednak nieubłagane i to w naszym kraju rocznie dochodzi to minimum 1000 gwałtów, ponad 5000 kradzieży oraz rozbojów. W samym 2019 roku odnotowano 650 zabójstw. Chyba nie są to tak małe liczby, że warto ryzykować? Trwająca niedaleko od granicy naszego kraju wojna także nie napawa optymizmem. Oznacza to, że warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny zawczasu.

Zalety posiadania Panic Roomu w domu

Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu jest na wagę złota. W tak niebezpiecznych czasach, w jakich przyszło nam żyć, należy dołożyć wszelkich starań, by zagwarantować sobie i całej rodzinie spokój, bez względu na sytuację i porę dnia. Organizacja pomieszczenia bezpiecznego we własnym domu to sposób na zapewnienie najwyższego bezpieczeństwa i spokoju w trudnych chwilach dla najbliższych. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że budowanie takiego zabezpieczenia wymaga wiedzy doświadczenia i konsultacji ze specjalistami, którzy zajmują się wykonaniem takich pomieszczeń. Jeżeli uważasz, że nie warto zwlekać i lepiej rozpocząć projektowanie oraz budowę – skontaktuj się z nami!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl