Zadbanie o kwestie samoobrony, a co za tym idzie - własne bezpieczeństwo, wcale nie musi wiązać się z posiadaniem broni palnej, nauką sztuk walki lub innymi kosztownymi i skomplikowanymi zabezpieczeniami przed agresorami. W wielu przypadkach wystarczy wyposażenie się w kompaktowe i z pozoru bardzo niewinne urządzenie.
Sprawdź, czym jest i jak działa paralizator. Dodatkowo poznaj kluczowe zasady związane z jego posiadaniem, użytkowaniem, a także zabezpieczaniem. Te oraz wiele innych cennych informacji czeka na Ciebie właśnie w tym artykule. Zapraszamy!
Paralizator – co to jest i jak działa?
Paralizator to małe i poręczne urządzenie elektryczne, które wykorzystuje się zwłaszcza w celu samoobrony. Jego działanie ochronne polega na generowaniu ładunku elektrycznego, który ma za zadanie obezwładnienie agresora.
Sprzęt w najbardziej klasycznej formie jest wyposażony w 2 elektrody, które po naciśnięciu odpowiedniego przycisku (oraz wcześniejszego zwolnienia zabezpieczenia), wytwarzają napięcie elektryczne. Przyłożenie go bezpośrednio do skóry lub odzieży (paralizatory działają także przez ubranie) napastnika na około 3 do 5 sekund sprawia, że zostaje on całkowicie nieuruchomiony na co najmniej kilka minut.
Dokładny okres takiego paraliżu zależy od mocy paralizatora oraz tego, jak długo miał on kontakt z przeciwnikiem. Przeważnie trwa on do kilku minut i jest wystarczający, aby oddalić się od agresora lub wezwać na pomoc odpowiednie służby. Największą skuteczność przynosi wówczas, gdy przyłoży się go do intensywnie unerwionych miejsc, w tym: do karku, barków, a nawet krocza.
Większość oferowanych na rynku paralizatorów wymaga przyłożenia wiązki elektrycznej do osoby, którą chcemy unieszkodliwić. Istnieją również urządzenia przypominające kształtem pistolet (tzw. tasery), które pozwalają na pneumatyczne “wystrzelenie” dwóch elektrod w formie małych „harpunów” (połączonych cienkim przewodem z kartridżem paralizatora), a tym samym - rażenie prądem agresorów, którzy znajdują się w odległości nawet do 4,5 metra.
Parametry urządzenia do samoobrony. Jaką mocą dysponuje paralizator?
Ten czynnik jest uzależniony od konkretnego modelu. O sile rażenia paralizatora decyduje wewnętrzny transformator regulujący napięcie i natężenie prądu, jaki jest przekazywany do ciała napastnika. Poszczególne urządzenia służące do zapewniania sobie samoobrony mogą dysponować napięciem rzędu setek tysięcy do nawet kilkudziesięciu milionów woltów, ale tylko kilkoma miliamperami prądu.
Zezwolenie na paralizator. Czy tego typu urządzenia są legalne w Polsce?
W naszym kraju legalność broni oraz dostęp do niej reguluje Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. z późniejszymi zmianami. Zgodnie z Art. 4 paralizator sklasyfikowany jest jako "narzędzie i urządzenie, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu", a służy do "obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej". Zatem paralizator jest bronią w rozumieniu prawnym. W myśl Ustawy można go zakupić wyłącznie w celach ochrony osobistej, ochrony osób lub mienia, szkoleniowych oraz kolekcjonerskich lub pamiątkowych.
I teraz, co ważne: art. 11 Ustawy stanowi, iż dla paralizatorów "o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA" pozwolenie na broń nie jest wymagane. Oznacza to, że tego typu urządzenia, spełniające powyższe parametry, może w Polsce zakupić bez dodatkowych zezwoleń każda pełnoletnia osoba.
Oczywiście na rynku dostępne są także paralizatory o większej mocy, przekraczające wspomniane 10 mA średniej wartości prądu w obwodzie. Są one jednak dedykowane przede wszystkim służbom mundurowym oraz specjalistycznym uzbrojonym formacjom ochronnym i każdorazowo wymagają posiadania pozwolenia na broń wydanego przez właściwy organ Policji.
Jak zabezpieczyć i przechowywać paralizator?
Choć paralizatory to sprawdzone urządzenia stworzone do samoobrony (i daleko im do broni palnej), warto mieć na względzie fakt, iż ich nieprawidłowe użycie może przynieść wiele niepotrzebnych szkód. Posiadanie paralizatora to nie tylko większa pewność i bezpieczeństwo, ale również pewne obowiązki. W tym chociażby konieczność dopilnowania, aby były przechowywane w odpowiednich warunkach.
W myśl przepisów polskiego prawa, a precyzyjnie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, formalnemu obowiązkowi przechowywania w sejfach lub tzw. magazynach broni podlegają wyłącznie paralizatory o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA. Tak jak w przypadku broni palnej posiadanej przez osoby prywatne na podstawie otrzymanego pozwolenia na broń, sejf musi spełniać wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.
Dla specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych mają dodatkowo znaczenie przepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie zasad uzbrojenia specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych i warunków przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji (tekst ujednolicony Poz. 992 z dnia 18 czerwca 2015 r.), które narzucają obowiązek przechowywania paralizatorów (maksymalnie do 4 sztuk) poza magazynem broni w urządzeniach co najmniej klasy S2 wg normy PN-EN 14450 lub (w liczbie od 5 do 10 sztuk) klasy I wg normy PN-EN 1143-1, wyposażonych dodatkowo co najmniej w jeden zamek certyfikowany klasy C wg normy PN-EN 1300.
Niezależnie jednak od opisanych powyżej przepisów prawa, naszym Klientom zawsze doradzamy, że jedynym sprawdzonym i bezpiecznym miejscem do przechowywania paralizatorów, są właściwie dobrane sejfy. Ich stosowanie daje pewność, że tego typu urządzenie nie dostanie się w niepowołane ręce, a co za tym idzie - nie stanie się dla osób postronnych (w tym dzieci!) przyczyną nieprzyjemności zdrowotnych, a nawet tragedii
Gdzie znaleźć i jak kupić sejf, który zabezpieczy Twój paralizator?
Jeśli już posiadasz lub dopiero planujesz zakup paralizatora - od razu pomyśl o tym, w jaki sposób go zabezpieczysz. W tym celu udaj się do naszego sklepu internetowego z sejfami online. W IMPEXIMP czeka na Ciebie imponujący asortyment modeli, które wykorzystasz do przechowywania tego sprzętu, dokumentów, a także wielu innych kosztowności.
W przypadku paralizatorów dobrze mogą sprawdzić się tutaj nasze sejfy z kategorii sejfy na broń krótką.
Sprawdź ofertę, wybierz dopasowany model i zamów. Całą resztą zajmiemy się my. Obsłużymy transakcję, a następnie dopilnujemy, aby wybrany produkt trafił bezpośrednio do Twoich rąk - i to w dowolnym zakątku kraju!