Zamek szyfrowy elektroniczny lub mechaniczny. Jaki wybrać do sejfu?

Zamek szyfrowy elektroniczny lub mechaniczny. Jaki wybrać do sejfu?

Który sejf odnajdzie się w Twoim domu lub firmie, aby zadbać o skuteczne zabezpieczenie przedmiotów, na których najbardziej Ci zależy? Ten z zamkiem szyfrowym elektronicznym, czyli nowoczesna technologia, która pozwala dostać się do zabezpieczonego wnętrza za pomocą kilku kliknięć? A może wyposażony w zamek szyfrowy mechaniczny, czyli tradycyjna metoda, która wymaga czasu, wyjątkowej precyzji i opanowania? Podczas dokonywania ostatecznego wyboru warto wziąć pod uwagę aspekty związane z użytecznością i wygodą, a także kwestie czysto finansowe. 

Sprawdź sposoby działania, różnice oraz aspekty, które należy przeanalizować, wybierając pomiędzy sejfem wyposażonym w zamek szyfrowy mechaniczny a tym, w którym zastosowano zamek w pełni elektroniczny. 

Jak działa zamek szyfrowy mechaniczny?

Zamki szyfrowe mechaniczne stosowane w sejfach to jedne z najbardziej klasycznych rozwiązań, w których szyfr otwierający drzwiczki podaje się za pomocą specjalnych pokręteł. Kompletny kod stanowią zazwyczaj trzy odrębne liczby, które należy “wprowadzić” za pomocą odpowiednich ruchów. Przeważnie fabryczna kombinacja nowego zamka ustawiona przez producentów to 10-20-30. Oczywiście po zakupie sejfu tę kombinację należy niezwłocznie zmienić na własną. Na podstawie pokrętła znajdują się dwa wskaźniki (białe kreski). Jeden z nich, na górze (na godzinie 12), służy do normalnego nastawiania szyfru i otwierania – wskaźnik otwarcia. Podziałka po lewej (na godzinie 11) to wskaźnik zmiany szyfru. 

Aby otworzyć zamek szyfrowy mechaniczny, należy: 

  1. Pokrętło obracać w lewo tak długo, aż pierwsza liczba kombinacji (10) po raz czwarty zatrzyma się pod wskaźnikiem otwierania (kreska na godzinie 12),
  2. Należy zmienić kierunek obrotu pokrętła i obracać je w prawo tak długo, aż druga liczba kombinacji (20) po raz trzeci zatrzyma się pod wskaźnikiem otwierania,
  3. Znów zmieniamy kierunek obrotu i kręcimy pokrętłem w lewo tak długo, aż trzecia liczba kombinacji (30) po raz drugi zatrzyma się pod wskaźnikiem do otwierania,
  4. W ostatnim kroku pokrętło należy obrócić w prawo do oporu. Jeżeli nie popełniono żadnego błędu – zamek jest otwarty. Mechanizm ryglowy drzwi sejfu jest zwolniony i można go otworzyć za pomocą klamki. 

Tarczę pokrętła z liczbami należy obracać powoli i spokojnie. Jeżeli po obróceniu pokrętła o prawidłową ilość obrotów, jakakolwiek cyfra kombinacji znajdzie się za wskaźnikiem, to całą kombinację liczb i obrotów należy niestety nastawić od początku. Nie należy obracać pokrętła z powrotem w celu odtworzenia prawidłowego ustawienia. Pełen obrót pokrętła liczony jest do momentu kiedy wybrana cyfra kombinacji znajdzie się naprzeciw wskaźnika otwarcia.

Przy zamykaniu sejfu należy zamknąć drzwi, obrócić klamkę do pozycji początkowej oraz, dla pełnego bezpieczeństwa, obrócić pokrętło zamka szyfrowego w lewo (przecieknie do wskazówek zegara) co najmniej o pięć obrotów. 

Ważne: sprawnej osobie, która ma w tym doświadczenie, wprowadzenie szyfru oraz otwieranie takiego zamka może zająć maksymalnie kilkadziesiąt sekund. Początkujący mogą potrzebować nieco więcej czasu. 

W jaki sposób funkcjonuje zamek szyfrowy elektroniczny?

Tego rodzaju zabezpieczenie stanowi przeciwieństwo manualnego, o którym wspominaliśmy w powyższym akapicie. W przypadku zamku elektrycznego specjalny kod wprowadza się znacznie wygodniej, bo za pomocą poręcznych przycisków. Dzięki temu cały proces zajmuje maksymalnie kilka sekund. W zależności od konkretnego typu zamka, jego otwarcie może wymagać podania 4-, 5-, a czasami 6-cyfrowego kodu. Po czterech próbach wprowadzenia błędnego kodu, aktywuje się 5 minutowy czas blokady zamka. Podczas trwania czasu blokady czerwona dioda LED zaświeca się co 10 sekund, a przy każdym naciśnięciu klawisza klawiatury rozbrzmiewa długi sygnał tonowy. Jeśli po upływie czasu blokady wprowadzone zostaną drugi i kolejne razy błędne kody, czas blokady za każdym razem aktywuje się ponownie i zostaje wydłużany.

Po wprowadzeniu poprawnego kodu i odblokowaniu mechanizmu zamka, aby otworzyć drzwi sejfu należy otworzyć mechanizm ryglowy poprzez przekręcenie klamki. W niektórych modelach sejfów rygle drzwi są też zwalniane poprzez obrót samego zamka elektronicznego (całości lub tylko zewnętrznej części jego obudowy, tzw. rozety).

Zamknięcie sejfu jest jeszcze prostsze. Wystarczy zamknąć drzwi i przekręcić klamkę (lub obudowę zamka) do pozycji początkowej. Po zablokowaniu drzwi mechanizmem ryglowym, zamek jest automatycznie zamykany i gotowy do ponownego otwarcia. Ryzyko pozostawienia otwartego sejfu jest w takim przypadku minimalizowane

Dodatkową zaletą zamków elektronicznych, w zależności od modelu zamka, są dostępne dodatkowe funkcjonalności takie jak możliwość ustawiania kodów PIN dla wielu użytkowników, zaprogramowania otwarcia z opóźnieniem czasowym, integrację dwóch kodów PIN (tzw. zasada czterech oczu), aktywację trybu hotelowego dla zmiennych użytkowników czy możliwość integracji zamka z instalacją alarmową i otwieranie go przy pomocy tzw. cichego alarmu (wtedy, gdy np. ostatnia cyfra kombinacji jest wprowadzana o wartość +1 większą automatycznie zostanie powiadomiona o tym ochrona). 

Sejf z zamkiem szyfrowym mechanicznym czy elektronicznym? Co wybrać?

Wybór konkretnego rozwiązania to inwestycja, która powinna być bardzo dobrze przemyślana. W związku z powyższym, podczas podejmowania takiej decyzji warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, w tym:

  • Komfort – z uwagi na sposób działania zamki elektroniczne są zdecydowanie prostsze w obsłudze, a co za tym idzie - także wygodniejsze. W przypadku zamków mechanicznych, bardzo ważną rolę odgrywa precyzja oraz tzw. pewna ręka. Nawet minimalny błąd może sprawić, że szyfr zostanie wprowadzony błędnie, a co za tym idzie - cała czynność będzie musiała zostać powtórzona jeszcze raz. Jeżeli często korzystasz ze swojego sejfu i zależy Ci na szybkim dostępie do wnętrza (np. do sejfu z bronią)  - rozważ zakup rozwiązania elektronicznego. 
  • Czas pracy – jak sama nazwa wskazuje, zamki elektroniczne działają dzięki wykorzystaniu prądu, co naturalnie powoduje, że do ich funkcjonowania niezbędne jest zastosowanie właściwego źródła zasilania. Zazwyczaj funkcję tę pełnią baterie 9V, które od czasu do czasu należy wymienić. Zamki mechaniczne są w pełni manualne, dzięki czemu brak zasilania nie stanowi żadnego problemu. Jeżeli nie chcesz przejmować się regularnymi wymianami baterii - być może warto rozważyć zakup sejfu mechanicznego.
  • Koszty sejfy z zamkami szyfrowymi mechanicznymi oferują wysoki poziom ochrony, przy jednocześnie atrakcyjnych cenach. Dopłata za takie rozwiązanie, w porównaniu z podstawowym zamkiem kluczowym, to przeważnie kwota od 400 do 700 zł. W przypadku zakupu sejfów wyposażonych w zamki elektroniczne należy przygotować się na odrobinę większe wydatki. W zależności od producenta i modelu oraz posiadanego przez niego funkcji, trzeba będzie dopłacić od 750 do nawet 2500 zł. Jeśli dysponujesz mocno ograniczonym budżetem - zdecydowanie lepszy wybór może stanowi sejf z zamkiem mechanicznym.

Sejf z zamkiem elektronicznym czy mechanicznym? Oba znajdziesz w naszym e-sklepie!

Zajrzyj do IMPEXIMP już teraz, aby przekonać się, jak bogaty asortyment czeka na Ciebie właśnie w naszej ofercie. Za naszym pośrednictwem spotkasz się z szerokim wachlarzem zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych – w wielu wersjach rozmiarów, funkcjonalności, a nawet przeznaczenia (sejfy na broń, ognioodporne, do biura i wiele, wiele więcej!).

A jeśli nadal masz problem z podjęciem decyzji pt.: Jaki zamek szyfrowy wybrać - mechaniczny czy elektroniczny? - pamiętaj, że nasza obsługa jest do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, opowiedz o swoich preferencjach oraz możliwościach, a z pewnością pomożemy Ci dokonać właściwego wyboru.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl