W poprzednim artykule omówiliśmy rodzimych producentów sejfów. A jakie są te ogólnoświatowe marki, rozpoznawane przez przeciętnego Kowalskiego?
Spróbujemy Państwu przybliżyć marki sprzedające produkty do gospodarstw i biur. Nie będziemy zajmowali się tutaj produktami dla sektora bankowego, czy popularnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki branży producentów i sprzedawców broni.
Oczywiście nie można pominąć całkowicie gigantów produkujących sejfy na potrzeby sektora bankowego, producentów broni, czy kopalni drogocennych kruszców. Ale to temat na odrębną opowieść, wymienimy zatem tylko ich nazwy. Będą to na pewno: Mosler Safe Company, Schwab Safe Company, Victor Safe & Lock Company, Herring Hall Marvin Safe Co.
Znani producenci sejfów na świecie
Zaznaczamy, że globalne marki, przez nas wybrane to te które wyróżniają się wysokim wolumenem sprzedaży swoich produktów. Istnieją też takie, które mają ograniczoną ilość asortymentu, jednak wysokiej jakości. Znani producenci sejfów w USA to: American Security (AMSEC), Browning, Rhino Metals, Liberty Safe, Vault Pro, Vaultek, Fort Knox, Tactical Walls, Sturdy Safe Company, Homeland Security.
Oczywiście omawiając temat marek globalnie nie sposób nie wspomnieć o: Chubbsafes (1818), Agresti (1949), Asprey London (1781), Barrington, Brown Safe (1980), Gardex (1978), John Tann (1795), Mosler Safe Company (1867), Rosengrens (1847), Sentry Safe (1930), Stockinger (1978), Underwood (1945).
American Security (AMSEC)
AMSEC zostało założone w 1946 roku przez Glenna Hallsa. W niewielkim pomieszczeniu w Paramount w Kaliforni dysponował on jedynie spawarką i tokarką i tak zaczął produkować swoje doskonałe produkty. Aktualnie to doświadczona i ceniona marka oferująca produkty praktycznie dla każdego klienta.
Ten producent zastosował wyraźny podział na produkty do użytku domowego i komercyjnego. Jest to widoczne nawet w oznaczeniach sejfów wychodzących z jego fabryk. Seria RSC to nic innego jak skrót od Residential Security Container definitywnie wskazujący produkty do użytku przez osoby fizyczne, głównie w domach. Seria TL to już produkty kilkukrotnie droższe i zdecydowanie przeznaczone dla firm o szerokim profilu produkcji od broni, poprzez kamienie szlachetne i biżuterię po produkty i rozwiązania wymagające specjalnej ochrony np. w branży farmakologicznej czy związanej z obronnością kraju.
Browning
Tak, nie mylicie się Państwo ze skojarzeniem tej nazwy z bronią. Browning to znany producent broni, który zajmuje się także produkcją sejfów pod marką Browning ProSteel. Produkcja odbywa się w obrębie grupy kapitałowej Herstal Group (FN Herstal-Browning) z siedzibą w Belgii, jednak same sejfy produkowane są w mieście Morgan w stanie Utah w USA.
Sejfy tego producenta podzielone są na trzy kategorie: podstawową, niestandardową (ognioodporną) i Pro sprzedawana poprzez sieć dealerów Browning ProSteel Specialty Safe. Oprócz sejfów Browning produkuje także drzwi do skarbców jak i drzwi antywłamaniowe często i chętnie montowane w pomieszczeniach mieszkalnych.
Rhino Metals
Młoda, bo założona w 1995 roku firma wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami jak system Swing Out Rack i serią sejfów Iron Works. Wspomniany system to sposób przechowywania broni w sejfach. W skrócie oparty o metalowe rurki z wysuwanymi prętami wspierającymi się o podłogę i sufit sejfu. Całość pozwala dowolnie we wnętrzu organizować położenie broni i w ten sposób w pustym sejfie wygodnie aranżować powierzchnię.
Sejfy Iron Works to sejfy doskonale wykonane, ale co ciekawsze wyposażone w system bezpieczeństwa SAFEX™. W skrócie to specjalny system zabezpieczeń, zdecydowanie pewniejszy od znanych powszechnie blokad korpusu i drzwi. Opracowany został tak, by uniemożliwić podważenie drzwi, ponieważ udowodniono, że okrągłe piny blokujące podatne mogą być na podważenie i oderwanie drzwi od korpusu. SAFEX™ blokuje drzwi bez użycia prętów i śrub w bardzo prosty sposób – poprzez umiejscowienie blokad pionowo, w stosunku do podłoża, co uniemożliwia wysunięcie drzwi z pinów.
Liberty Safe
Firma sprzedająca produkty od końca lat 80-tych, a więc krótko. Mimo to na nowym kontynencie jej produkcja sięga 80% wszystkich produkowanych tam sejfów, tych domowych i typowych na broń. A więc w bardzo krótkim czasie zdominowała rynek i jak sami głoszą sprzedali już ok. 2,8 mln sejfów.
Właśnie ze względu na wielkość sprzedaży nie sposób nie wspomnieć o tym producencie. Tak duża dominacja powoduje, że fabryki są ciągle modernizowane i rozwijane. Na tą chwilę zdolność produkcyjna to ok. 900 sejfów na dobę. Oczywiście tempo produkcji nie wpływa w najmniejszym stopniu na jakość produktów.
Vault Pro
W USA Vault Pro jest uznawana za najlepszego producenta sejfów do zastosowań domowych. Ich produkty wyróżniają się specyficznym malowaniem oraz sporą pojemnością wnętrza sejfów w stosunku do wymiarów zewnętrznych przy zachowaniu odporności na włamanie, co potwierdza otrzymania akredytacja BBB dająca im ocenę produktów w klasyfikacji A+.
Oprócz produktów do domu w Kalifornii produkują drzwi do skarbców i modułowe, dodatkowe elementy chroniące sejfy. Wszystko to przy minimalizacji kosztów produkcji co prawdopodobnie wpływa na tak szeroką rozpoznawalność marki.
Vaultek
Firma produkuje bardzo zaawansowane technologicznie sejfy. Są to głównie sejfy na broń z zamkami biometrycznymi, inteligentne sejfy z technologią Bluetooth™ lub Wi-Fi. Ciągle testuje nowe rozwiązania i łączy je np. z bezprzewodowym ładowaniem smart fonów w przypadku małych sejfów biurowych. Oprócz sejfów produkuje przenośne walizki i etui na broń, akcesoria do samochodów mające za zadanie ochronić podręczne przedmioty a nawet odzież.
Fort Knox
To stosunkowo młody producent skupiający się mocno na sejfach ognioodpornych. Opracował specjalne uszczelki na drzwi, które są w stanie wytrzymać wysokie temperatury, ochronić przed wilgocią i zadymieniem. Wkładki stalowe jakie stosuje w swoich sejfach mają opcję modułowego mocowania przy zachowaniu klas bezpieczeństwa antywłamaniowego. Dzięki wkładkom stosunkowo łatwo można podnieść klasę bezpieczeństwa sejfu. Dodatkowo na swoje produkty producent udziela dożywotniej gwarancji, która obejmuje nie tylko korpus, ale i uchwyty oraz zamki.