Szatnia pracownicza – jak ją zorganizować? Projekt, wyposażenie, wymagania.

Szatnia pracownicza – jak ją zorganizować? Projekt, wyposażenie, wymagania.

Stoisz przed wyzwaniem zaprojektowania szatni dla pracowników Twojej firmy? A być może planujesz jej rozwój i już teraz zdajesz sobie sprawę, że w niedługim czasie czeka Cię przebudowa i modernizacja obecnie wykorzystywanych przestrzeni? Pamiętaj, że projekt, budowa i wyposażenie szatni to skomplikowany proces, do którego warto podejść kompleksowo.

Jak zaprojektować szatnię pracowniczą, aby zapewnić ergonomię, bezpieczeństwo oraz pozostawać w zgodzie z normami i przepisami prawa? Sprawdź ten artykuł, aby poznać najważniejsze informacje!

Co warto wiedzieć na temat szatni dla pracowników?

Pracownicza szatnia to przestrzeń pozwalająca na wygodne pozostawienie odzieży wierzchniej, zmianę ubrania i obuwia codziennego na odzież roboczą, jak również miejsce pozwalające na zadbanie o czystość oraz higienę osobistą - tuż po zakończeniu swojego dnia pracy.

Przy jej projektowaniu warto pamiętać o tym, aby zarówno układ pomieszczenia, jak i wyposażenie, były ściśle dopasowane do charakteru przedsiębiorstwa, preferencji pracowników, a przede wszystkim - wymagań stawianych przez przepisy prawa. 

Jak to zrobić, aby stworzyć bezpieczne, komfortowe i funkcjonalne miejsce, z którego użytkownicy będą korzystali z przyjemnością? Tego dowiesz się w dalszej części wpisu. Czytaj dalej, aby poznać kluczowe wymagania, rodzaje oraz elementy stanowiące funkcjonalne wyposażenie szatni.

Jakie wymagania należy spełnić, aby funkcjonowanie pracowniczej szatni było zgodne z prawem?

Szczegółowe informacje na ten temat przedstawia stosowne Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W myśl przepisów dotyczących BHP (bezpieczeństwa oraz higieny pracy), do kluczowych wymagań związanych z projektowaniem i utrzymaniem szatni dla pracowników, możemy zaliczyć:

Dostosowanie szatni z uwagi na charakter całego przedsiębiorstwa

Wydzielenie konkretnych przestrzeni powinno być podyktowane specyfiką konkretnego zakładu pracy. Zaliczamy do nich takie rozwiązania, jak:

  • Szatnia wieszakowa, w której można pozostawić odzież wierzchnią.
  • Szatnia odzieży własnej, w której pracownicy będą mogli zostawić swoje prywatne i codzienne ubrania.
  • Szatnia odzieży roboczej, w której osoby będą w stanie pozostawić zabrudzoną odzież, a także mieć dostęp do łazienek.
  • Szatnia podstawowa, która stanowi swego rodzaju połączenie tej na odzież własną oraz roboczą. Należy stosować je w zakładach, w których ryzyko zabrudzenia jest stosunkowo niewielkie.
  • Szatnia przepustowa, która powinna znaleźć się w przedsiębiorstwach wykorzystujących potencjalnie niebezpieczne substancje. W tego typu obiektach pracownicy powinni mieć możliwości przechowywania zarówno odzieży własnej, jak i roboczej (w dwóch osobnych pomieszczeniach, które oddziela odpowiednia ochrona sanitarna – natryski). 

Przy organizacji tego typu miejsc należy pamiętać również o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni pomiędzy poszczególnymi rzędami szafek (minimum 1,5 m) oraz między szafkami i ścianą–(minimum 1,1 m), jak również zapewnieniu miejsc do siedzenia.

Zastosowanie podziału szatni ze względu na płeć pracowników

Jeżeli przedsiębiorstwo zatrudnia zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a ich liczba na jednej zmianie jest większa niż 5 - należy wyposażyć firmę w dwie oddzielne szatnie. W przypadku zastosowania jednej – trzeba z kolei pamiętać o wprowadzeniu specjalnych kabin umożliwiających swobodną zmianę odzieży.

Zachowanie odpowiednich wymiarów szafek

Według przepisów określanych normą PN-75M-78711 - każda szafka przeznaczona do przechowywania ubrań powinna mieć minimum 1800 mm wysokości, 400 mm szerokości oraz co najmniej 480 mm głębokości.

Oczywiście, poza samymi wymiarami, warto pamiętać również o przydatnych funkcjonalnościach. Dobrze dobrane szafki BHP powinny zapewniać minimum 2 komory, wieszaki, półki, bezpieczne zamki, a także wygodne miejsca do siedzenia.

Zapewnienie wystarczającej przestrzeni dla każdego pracownika

Oprócz dostępu do wydzielonych i indywidualnych szafek każdemu pracownikowi przysługuje również prawo do miejsca, które pozwoli im na swobodną zmianę odzieży. Przepisy wskazują, że na każdą osobę korzystającą z takiego obiektu powinna być przewidziana w projekcie powierzchnia co najmniej 0,3 metra kwadratowego.

Odpowiednia lokalizacja szatni

Warto pamiętać, że szatnie powinny znajdować się w oddzielonych pomieszczeniach,  mieszczących się w obiektach, w których pracownicy wykonują swoje obowiązki lub w ostateczności - być z nimi połączone.

Dostęp do wydajnego oświetlenia

Każda szatnia pracownicza powinna być dostatecznie doświetlona - wykorzystując do tego naturalne źródła światła (zalecane) lub też używając sztucznego oświetlenia.

Wyposażenie szatni pracowniczej – co musi się w niej znaleźć?

Podstawowym elementem, który powinien znaleźć się w każdej szatni pracowniczej, jest oczywiście szafka BHP. Dotyczy to firm, których specyfika pracy wymaga od zatrudnionych osób zmiany ubioru. Tego rodzaju elementy powinny posiadać dwudzielną komorę (na odzież własną i roboczą), wieszaki na ubrania, półki na drobne rzeczy osobiste oraz zamki, które ochronią zawartość przed ciekawskimi lub kradzieżą. Warto pamiętać, aby każdy pracownik posiadał swoją własną szafkę. Przepisy jasno definiują, że korzystanie z jednej szafki przez kilku pracowników jest niedopuszczalne.

Szukasz rozwiązań, w które wyposażysz szatnie pracownicze w Twojej firmie?

Koniecznie zapoznaj się z asortymentem naszego internetowego sklepu, w którym czeka na Ciebie szeroki wybór różnorodnych mebli pracowniczych BHP.

Znajdziesz u nas zarówno szafki (pojedyncze oraz modułowe), skrytki śniadaniowe, a nawet gotowe zestawy szatniowe. Wszystkie dostępne w wielu wariantach rozmiarów, funkcjonalności, jak również cen. Jeżeli w trakcie poszukiwań pojawią się dodatkowe pytania lub wątpliwości - pamiętaj, że jesteśmy do Twojej dyspozycji. Doradcy IMPEXIMP chętnie udzielą Ci fachowego wsparcia na każdym etapie!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl