Sejf, jako urządzenie nie daje stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa przechowywanego w nim majątku. Kluczowe jest również jego odpowiednie umiejscowienie oraz poprawny montaż.
Czytając ten artykuł, dowiedz się, jak poprawnie zamontować sejf i nie popełnić największych błędów, które mogą przytrafić się w czasie montażu.
Montaż sejfu krok po kroku
Już wiemy, że sejf, jedynie jako urządzenie nie sprawi, że przechowywane w nim przedmioty będą bezpieczne. Aby tak było, musi być prawidłowo zamontowany. Naszym zdaniem najlepiej skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy nie jedną skrytkę z powodzeniem umiejscowili tak, jak należy. Jeśli jednak chcesz dokonać próby montażu samodzielnie, przeczytaj poniższy artykuł, by zasięgnąć wiedzy i ustrzec się błędów.
Kiedy zamówisz lub kupisz skrytkę stacjonarnie, konieczne jest jej przetransportowanie do miejsca docelowego. Jeśli nie możesz przywieźć jej samodzielnie, zamów produkt z dostawą. Możesz zdecydować się na dostawę wraz z wniesieniem do odpowiedniego pomieszczenia.
Pierwszy krok
Pierwszym krokiem zawsze powinna być dokładna analiza majątku, który chcesz przechowywać w sejfie. Zastanów się, czy ilość produktów może się zwiększać i czy będziesz w najbliższym czasie potrzebować dodatkowych skrytek. Jeśli tak, to zastanów się, czy nie lepiej od razu zamówić produkt o większych gabarytach, by jeden służył Ci przez dłuższy czas. Jeśli dokonasz wyboru – złóż zamówienie na wybrane urządzenie.
Drugi krok
Drugim krokiem powinny być dokładne oględziny budynku, w którym chcesz umieścić sejf. Znajdź najmniej uczęszczane pomieszczenie przez osoby trzecie, by wybrać najbezpieczniejsze miejsce dla Twojej skrytki. To podstawa, aby umieszczenie urządzenia było wygodne i niezawodne.
Trzeci krok
Trzecim krokiem będzie podjęcie decyzji o dokładnym miejscu montażu w wybranym pomieszczeniu. Istnieje kilka rodzajów montażu, w zależności od zakupionego sejfu:
- Ściana – decydując się na montaż w ścianie, dokonaj oględzin, gdzie można wykonać otwór, by umieścić w nim sejf. Sprawdź, czy wiercenie w danym miejscu będzie bezpieczne i czy możliwe jest zasłonięcie produktu obrazem lub meblami. Wykonaj otwór na wymiar produktu, by z powodzeniem umieścić w nim urządzenie.
- Podłoga – jeżeli wybierasz montaż urządzenia w podłodze – skrytka musi być również do tego przystosowana. Dokonaj oględzin podłogi i wykonaj otwór na wymiar, by móc w nim zamontować sejf. Sprawdź, czy możesz to miejsce przysłonić deskami podłogowymi, płytkami, dywanem lub meblami.
- Szafa – Istnieją sejfy małe, które można umieścić w szafie. Warto wybrać taką, która nie jest ustawiony na widoku wszystkich przychodzących do budynku osób. Sprawdź, czy możesz w środku zamontować skrytkę tak, aby nie można jej było przesuwać i przenosić. Następnie przymocuj go kotwami lub śrubami do półki, na której się znajduje.
- Sejf wolnostojący – niektórym osobom zależy na naprawdę dużych skrytkach. Jedną z nich może być sejf wolnostojący – w tym wypadku należy ustawić produkt w miejscu docelowym i zaznaczyć miejsca na odwierty. Następnie należy wywiercić otwory, by bezpiecznie zakotwić produkt. Pamiętaj, że kotwy powinny być dopasowane rozmiarem do wybranego urządzenia, muszą solidnie trzymać urządzenie w podłożu. Następnie dokładnie przymocuj urządzenie i ciesz się jego funkcjonalnością przez lata.
Czwarty krok
Czwartym krokiem powinno być odpowiednie przymocowanie sejfu. Jeżeli montujesz go w podłodze lub ścianie – trzeba go wmurować. Wcześniej zabezpiecz dokładnie drzwi, by ich nie brudzić i nie zakleić. Jeżeli montujesz skrytkę wolnostojącą lub miniaturową w szafie – wystarczą kotwy lub śruby. Jeżeli nie zadbasz o odpowiedni montaż i zakotwienie skrytki, nie możesz liczyć na jej bezpieczeństwo. Właśnie dlatego działaj dokładnie, nie spiesz się i pilnuj instrukcji.
Piąty krok
Kiedy urządzenie będzie już zamontowany, a beton zaschnie – możesz włożyć do niego swój majątek, dokładnie go zamknąć i zasłonić – deskami, meblami, obrazami lub innymi przedmiotami. Powodzenia!
Na co zwracamy uwagę podczas montażu sejfu
Podczas montażu produktu musisz dokładnie zwrócić uwagę na to, by został poprawnie osadzony w wybranym miejscu. Pamiętaj, by zabetonować go w ścianie lub podłodze, a wolnostojący – dokładnie zakotwić! Nie możesz liczyć na to, że byle jak umieszczona skrytka w domu ochroni Twój dobytek przed ewentualnym złodziejem.
Gdzie zamontować sejf, by majątek był bezpieczny?
Wiele osób zadaje sobie pytanie: gdzie zamontować sejf, by był naprawdę bezpieczny. Spieszymy z odpowiedzią:
Wybór miejsca
Pamiętaj, żeby wybrać pomieszczenie, do którego nie wpuszczasz osób z zewnątrz. Lepszym rozwiązaniem będzie skrytka w spiżarni, sypialni lub piwnicy niż łazienka lub salon, do których wpuszczasz gości. Dyskrecja podczas wyboru miejsca jest podstawą.
Decyzja o idealnym montażu
Kiedy wybierzesz już pomieszczenie, zastanów się, czy możesz zamontować sejf w ścianie lub podłodze. Takie urządzenia są najbezpieczniejsze, ponieważ należy wmurować je w powierzchnię, dzięki czemu nie można ich wyłamać i ukraść. Nawet odnaleziony przez ewentualnego włamywacza, będzie dla niego trudny do ruszenia, a odpowiednie certyfikowane zamki zablokują możliwość jego otwarcia. Twój majątek będzie dzięki temu bezpieczny.
Odpowiednia przykrywka
Kiedy zamontujesz już sejf, zadbaj, by nie był widoczny od razu po wejściu do pomieszczenia. W tym celu przykryj go płytką, deską podłogową, dywanem, meblem lub obrazem. Skrytka ma być niewidoczna gołym okiem dla osoby, która z jakiejś przyczyny znajdzie się w pomieszczeniu, w którym ją umieścisz.
Jeśli podczas montażu weźmiesz pod uwagę wszystkie te wskazówki, nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swojego majątku!
Najczęstsze błędy przy montażu sejfu
Decydując się na samodzielny montaż sejfu, musisz zadbać o to, by nie popełnić żadnego błędu. Wśród najczęściej popełnianych błędów podczas montażu urządzenia możemy wymienić:
Wybór nieodpowiedniego miejsca
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zły wybór miejsca montażu. Z pośpiechu decydujesz się na montaż urządzenia w nieodpowiednim pomieszczeniu lub w widocznym miejscu, przez co każda osoba, która tylko „przewinie” się przez Twój dom, chociażby sąsiad, ma świadomość, że posiadasz skrytkę, a co za tym idzie? Cenne przedmioty, dokumenty lub gotówkę. Uchroń się przed tym!
Brak odpowiedniego przymocowania na stałe
Wybierając sejf, zorientuj się, na jakie mocowanie w domu możesz sobie pozwolić. Decydując się na urządzenie montowane w ścianie lub podłodze, musisz wiedzieć, że należy wykuć otwór o odpowiednich rozmiarach i zabetonować tam skrytkę. To jedno z najbardziej bezpiecznych rozwiązań. Rozwiązania wolnostojące lub umieszczane w szafie należy również odpowiednio zabezpieczyć kotwami lub śrubami. Pamiętaj, by dopasować dobry rozmiar elementów montażu. To podstawa, byś mógł czuć się bezpiecznie.
Brak dyskrecji
To jedno z najgorszych przewinień dzisiejszych czasów. “Żyjemy w sieci”, nie jesteśmy dyskretni. Chętnie pokazujemy nasze wnętrza w mediach społecznościowych. Uważaj, by nie pokazać swojego sejfu w Internecie. Nie mów też głośno rodzinie, znajomym i innym osobom, że posiadasz tego typu urządzenia. O skrytkach nie rozmawiamy także w publicznych miejscach!
Łatwa dostępność do kluczy, szyfru, kodów
Jednym z konkretnych przewinień jest także trzymanie kluczy do sejfu lub kodów w widocznym miejscu. Jeżeli posiadasz skrytkę na zamek kluczowy, pamiętaj, by zawsze dokładnie go schować. Nie może wisieć on na wieszaku zaraz przy drzwiach lub leżeć na blacie kuchennym. Powinieneś go trzymać w innej skrytce, zamykanej szufladzie biurka, szafie lub innym budynku. Nie zapisuj szyfru na przypadkowych karteczkach, które możesz zgubić. Pamiętaj, by nie robić zdjęć karteczkom, które przypadkowo możesz umieścić w mediach społecznościowych. Pilnuj się w każdym momencie!
Jak wybrać i poprawnie zamontować sejf?
Wybór sejfu nie należy do najprostszych, a montaż trzeba wykonywać z głową. Jeżeli potrzebujesz wsparcia, porozmawiaj z personelem sklepu, który ma wiedzę, umiejętności i doświadczenie w tym temacie. Przedstaw swoje wątpliwości i potrzeby i posłuchaj o dostępnych na rynku skrytkach. Kiedy wybierzesz idealny sejf, porozmawiaj ze specjalistą o możliwościach montażu, by nie zapomnieć o żadnym istotnym kroku. Życzymy powodzenia!