Jak zmienić kod w sejfie? Powody, korzyści i instrukcja krok po kroku.

Jak zmienić kod w sejfie? Powody, korzyści i instrukcja krok po kroku.

Sejf wyposażony w szyfrowy zamek to doskonała opcja dla każdego przedsiębiorcy, jak i osoby prywatnej, którym zależy na komforcie wynikającym z poczucia bezpieczeństwa. Dzieje się tak z dwóch zasadniczych powodów. Z jednej strony jest bardzo wygodny, ponieważ umożliwia sprawne otwarcie sejfu – nawet w kilku prostych ruchach. Z drugiej natomiast – stanowi kolejną barierę ochroną, która (obok klasycznego zamka na klucz) istotnie podnosi poziom bezpieczeństwa gromadzonych wewnątrz kosztowności.

Ale co zrobić, jeśli kod do Twojego sejfu wpadł w niepowołane ręce, uznajesz, że jest zbyt prosty i łatwo go odgadnąć lub zwyczajnie – masz duże problemy z jego zapamiętaniem?

Sprawdź, jak w kilku prostych krokach dokonać modyfikacji, aby wnętrze Twojego sejfu nadal było w pełni bezpieczne, a dostęp do niego – ograniczony tylko Ciebie lub ewentualnie do grona ściśle określonych osób.

Do czego służy kod stosowany w sejfach?

Kody, często nazywane także szyframi, to specjalne ciągi cyfr (zawierające przeważnie od 3 do 6 znaków), których wprowadzenie umożliwia dostanie się do wnętrza sejfu. W zależności od typu zamka szyfrowego (mechaniczny lub elektroniczny) sam proces wprowadzania kodu wygląda nieco inaczej. Jednak, jak łatwo się domyślić, w obu przypadkach ma ten sam cel – jeszcze lepiej chronić cenną zawartość, która skrywa się w środku.

Kiedy warto zmienić kod w sejfie? Jakie mogą być powody?

Co nieco wspomnieliśmy sobie o nich już we wstępie do tego artykułu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiedzieć ciut więcej. Otóż, do głównych argumentów przemawiających za tym, że właśnie nadeszła najwyższa pora zmienić kod otwierający Twój sejf, zaliczamy:

 • Zbyt łatwa konstrukcja – wiele osób stawia na utarte schematy, przez które kody do ich sejfów są inspirowane np. datami urodzin, adresami lub innymi charakterystycznymi liczbami (np. “1234”, “1111” itp.). To z kolei rodzi bardzo duże prawdopodobieństwo, że zostaną one odgadnięte przez osobny postronne (rodzinę, bliskich, znajomych, lecz nie tylko). Jeżeli masz tak samo – jak najszybciej rozważ modyfikację szyfru!
 • Zbyt trudna konstrukcja – paradoksalnie, zbyt skomplikowany szyfr również może być źródłem poważnych problemów. Jeżeli jest bardzo trudny, a Ty masz problemy z jego zapamiętaniem - pewnego dnia może się okazać, że “wyleci” Ci z pamięci, a Ty po prostu nie dostaniesz się do wnętrza swojego sejfu. Jeżeli zapomnisz go na dobre, wtedy jedynym rozwiązaniem będzie wezwanie specjalistycznego serwisu do awaryjnego otwarcia sejfu.
 • Zapisywanie go na kartce, telefonie lub innym nośniku – jedynym miejscem, w którym znajduje się kod Twojego sejfu, powinna być Twoja głowa. Jeżeli jest inaczej – istotnie rośnie ryzyko, że dostanie się w niepowołane ręce, a to może oznaczać poważne niebezpieczeństwo dla gromadzonych wewnątrz dóbr i kosztowności. 

Skoro krótkie omówienie już za nami – pora przejść do właściwej treści artykułu i odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie, czyli:

Jak zmienić szyfr w sejfie?

Na wstępie należy podkreślić, że proces polegający na modyfikacji kodu otwierającego sejf jest inny w zależności od rodzaju zastosowanego zamka. W tej materii wyróżniamy bowiem sejfy wyposażone w zamki mechaniczne oraz te z zamkami elektronicznymi. Poniżej szczegółowo i krok po kroku omówimy sobie oba te przypadki. Pamiętaj jednak, aby niezależnie od typu zamka, wszystkie operacje zmiany szyfru wykonywać tylko i wyłącznie przy otwartych drzwiach sejfu!

Czytaj dalej, aby poznać instrukcje zmiany kodu prowadzącego do wnętrza - zarówno w sejfu na zamek elektroniczny, jak i mechaniczny. Weź pod uwagę, że opisujemy tu tylko ogólny schemat postępowania dla większości zamków dostępnych na rynku. Przy każdorazowej zmianie szyfru, upewnij się, że postępujesz dokładnie według zaleceń instrukcji obsługi wydanej przez producenta Twojego modelu zamka. 

Zmiana kodu w sejfie z zamkiem mechanicznym

Zamek mechaniczny przyjmuje formę tradycyjnego pokrętła z podziałką liczbową, które do funkcjonowania nie potrzebuje skomplikowanych systemów, ani tym bardziej - źródła zasilania. Otwieranie takiego zamka polega bowiem wyłącznie na umiejętnym i niezwykle precyzyjnym operowaniu obracającym się pokrętłem.

Dokładnie na takiej samej zasadzie odbywa się również proces zmiany szyfru, który pokazuje ta instrukcja: 

 1. Otwórz sejf za pomocą “starego” szyfru.
 2. Zamknij zamek, jednocześnie pozostawiając otwarte drzwi.
 3. Ponownie wprowadź dotychczasowy kod odnosząc liczby dotychczasowej kombinacji do wskaźnika zmiany szyfru na rozecie zamka (biała kreska na godzinie 11).
 4. W tylnej części obudowy zamka przekręć klucz do zmiany szyfru. Klucz należy włożyć całkowicie, do oporu.
 5. Obrócić klucz bez stosowania nadmiernej siły, o jedną czwartą obrotu w prawo i pozostaw go w tym położeniu.
 6. Wprowadź nowy kod zatrzymując wybrane liczby dokładnie na wskaźniku zmiany kombinacji (cztery obroty pokrętła w lewo dla pierwszej liczby nowej kombinacji, trzy w prawo dla drugiej i dwa w lewo dla trzeciej).
 7. Unieruchom tarczę z liczbami i o jedną czwartą obrotu w lewo obrócić klucz zmiany kombinacji, a następnie wyjmij go z zamka. Zamek ustawiony jest teraz na nowo wybraną kombinację.
 8. Upewnij się, że cała operacja przebiegła pomyślnie, a nowy szyfr pozwala na sprawne otwieranie zamku.
 9. Zamknij sejf i ciesz się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Zmiana szyfru w sejfie wyposażonym w zamek elektroniczny

Zamek elektroniczny jest zdecydowanie prostszy w obsłudze, albowiem cały proces ogranicza się wyłącznie do wprowadzenia ciągu cyfr – za pośrednictwem poręcznej klawiatury.

Aby dokonać modyfikacji obecnego szyfru, należy postępować zgodnie z tą instrukcją:

 1. Otwórz drzwi, a następnie przytrzymaj przycisk “0” (w niektórych sejfach należy kilkukrotnie wcisnąć ten guzik), do chwili aż usłyszysz charakterystyczny sygnał i zapali się dioda.
 2. Podaj dotychczasowy kod do zamka.
 3. Podaj nowy szyfr do zamka, a następnie wprowadź go ponownie w celu potwierdzenia.
 4. Sprawdź, czy działanie zakończyło się powodzeniem.
 5. Zamknij sejf i skutecznie zabezpieczaj swoje kosztowności.

Poszukujesz sejfu zabezpieczanego szyfrem, który jest nie tylko prosty w obsłudze, ale przede wszystkim zapewni Ci wysoki poziom ochrony?

Poznaj sejfy dostępne w sklepie internetowym IMPEXIMP! W ramach naszego bogatego asortymentu dajemy Ci dostęp do szerokiej gamy rozwiązań antywłamaniowych, wodoszczelnych, ognioodpornych oraz wielu, wielu innych, które są zabezpieczane za pomocą skutecznych zamków szyfrowych.

Zdecyduj, jaki rodzaj zabezpieczenia (elektroniczny czy mechaniczny) sprawdzi się w Twoim przypadku, a następnie sprawdź oferowane opcje. Jeżeli potrzebujesz jakiegokolwiek wsparcia przy dokonywaniu wyboru – zdaj się na fachowe porady naszych doświadczonych specjalistów.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl