Jaką szafę na broń wybrać? Wymagania, przepisy i certyfikaty.

Jaką szafę na broń wybrać? Wymagania, przepisy i certyfikaty.

Jesteś właścicielem broni palnej lub właśnie przymierzasz się do uzyskania pozwolenia i zakupu swojego pierwszego egzemplarza? Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że posiadanie takiego przedmiotu to nie tylko szansa na realizowanie swoich pasji czy też zadbania o ochronę siebie, swoich bliskich, jak i posiadanego majątku. To również konieczność wywiązywania się z pewnych obowiązków, które są podyktowanie kwestiami bezpieczeństwa oraz wynikają wprost z przepisów polskiego prawa.

Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat szaf na broń, aby wybrać dobrze i dokonać przemyślanego oraz mądrego zakupu.

Czym jest i do czego służy szafa na broń?

Szafa na broń, jak sama nazwa wskazuje, stanowi specjalny rodzaj metalowego mebla, który pozwala na skuteczne przechowywanie, a co za tym idzie – zabezpieczanie broni palnej. W zależności od konkretnych potrzeb, tego rodzaju rozwiązania mogą przyjmować różne formy. Od małych szaf na broń krótką, poprzez nieco większe meble umożliwiające przechowywanie do kilku sztuk broni długiej jednocześnie, aż po potężne, dwudrzwiowe szafy pozwalające zabezpieczać nawet kilkanaście egzemplarzy wraz z amunicją.

Jakie są rodzaje szaf do przechowywania broni palnej?

Zasadniczo typy szaf wykorzystywanych do zabezpieczania broni możemy dzielić ze względu na kilka czynników. Zaliczamy do nich:

 

  • Rozmiar szafy na broń mogą występować w wariantach pozwalających pomieścić od 1 do nawet kilkunastu sztuk broni krótkiej lub długiej. W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki asortyment małych, średnich i dużych szaf.
  • Funkcjonalności – tego typu meble ze stali mogą także posiadać dodatkowe opcje, chociażby w formie poręcznych półek, skrytek wewnętrznych (także dodatkowo zamykanych osobnym zamkiem), a nawet wieszaków czy uchwytów.
  • Zabezpieczenia – w tym: ochrona przed ogniem, różne klasy bezpieczeństwa, różne rodzaje zamków.

 

Ile kosztuje szafa na broń? Poznaj szacunkowe ceny zabezpieczeń.

Oczywiście, szafy przystosowane do przechowywania broni palnej są dostępne w wielu wariantach cenowych. Jak łatwo się domyśleć - im wyższy stopień bezpieczeństwa i zaawansowania technicznego, tym również więcej pieniędzy należy przeznaczyć na zakup tego rodzaju zabezpieczenia.

Podstawowe modele (np. VALBERG Arsenał 1253, ISS Remscheid 49000, Konsmetal MLB125/3), można zakupić za kwoty mieszczące się w granicach od 1200 do 3000 złotych brutto. Szafy z tzw. średniej półki cenowej (np. ISS Düsseldorf-Meerbusch 55100, ISS Inzell 55000) wiążą się z wydatkami na poziomie 5000 – 8000 złotych brutto za pojedynczy egzemplarz. Natomiast najdroższe i najbardziej pojemne produkty (np. Konsmetal SLB 150C/5+5, ISS Berlin Spandau 58400, ISS Dresden Radebeul 56007), które zakupisz za pośrednictwem naszego sklepu z sejfami - to  wydatek ponad 10 000 złotych brutto.

Szafa na broń a przepisy. Co warto wiedzieć na temat wymagań?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych z 26.08.2014 roku, wszyscy posiadacze broni palnej na użytek własny mają obowiązek przechowywania tego typu przedmiotów w szafach lub sejfach posiadających minimum klasę bezpieczeństwa S1. Jest to wystarczające zabezpieczenie do przechowywania nawet 50 egzemplarzy broni. W innym wypadku mogą im grozić poważne konsekwencje - zarówno natury prawnej, jak i czysto finansowej. 

Aby mieć pewność, że Twoja szafa spełnia stawiane wymogi - sprawdź, czy posiada certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej lub innej uprawnionej do jego wydania instytucji, takiej jak np. europejski ECB-S. Najczęściej jego potwierdzeniem jest charakterystyczna tabliczka znamionowa umieszczana przez producenta na wewnętrznej stronie drzwi.

Warto też wspomnieć o tym, że polskie ustawodawstwo reguluje także zasady przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji dla tzw. specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych. W przypadku, chociażby firm ochroniarskich wymagane jest posiadanie szaf i sejfów w klasach S2 lub I (jeżeli broń przechowywana jest poza tzw. magazynem broni). Więcej szczegółów w tej kwestii można przeczytać w Obwieszczeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z 18.06.2015 r. 

Chcesz kupić szafę na broń? Zobacz, na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

Aby mieć pewność, że konkretny egzemplarz pozwoli Ci na działanie zgodnie z przepisami prawa, a przede wszystkim – skuteczne zabezpieczenie broni, koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów:

1. Rozmiar i przeznaczenie szafy na broń

Zastanów się, ile sztuk broni palnej planujesz przechowywać i dopiero na tej podstawie dobierz rozwiązanie, które pozwoli Ci pomieścić wszystkie egzemplarze.

Pamiętaj również, aby zwrócić uwagę nie tylko na liczbę uchwytów oraz parametry mówiące o wysokości i szerokości szafy, ale równie bacznie przyjrzeć się informacjom na temat jej głębokości. To szczególnie ważne, jeśli chcesz w niej umieścić np. broń wyposażoną w celownik optyczny.

2. Lokalizacja, w której znajdzie się szafa do przechowywania broni

Pomyśl także, gdzie postanowisz umieścić swoją szafę. Pomimo faktu, iż za zabezpieczenie jej zawartości odpowiedzą atestowane zamki – warto również pamiętać o tym, aby sam metalowy mebel znajdował się z dala od innych ludzi. Doskonałym rozwiązaniem będzie zainstalowanie jej w osobnym pomieszczeniu, do którego dostęp masz tylko Ty oraz ewentualnie tylko kilka wybranych osób. 

3. Specyfika i poziom zabezpieczeń, które zapewnią Ci spokój na lata

W ostatnim kroku skup się natomiast na tym, aby wybrać szafę, która zapewni Ci maksimum ochrony i będzie w pełni dopasowana do warunków, w których masz zamiar jej używać. W tym celu: 

  1. określ rodzaj zamka (na klucz, szyfr, biometrię itp.). Ważne, abyś w razie potrzeby miał łatwy i szybki dostęp do swojej broni. Wybierz zamek, który będzie najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb. 
  2. wybierz dodatki (np. półki, skrytki, wieszaki, uchwyty itp.). Pamiętaj o tym, aby w wybranej przez Ciebie szafie znalazło się miejsce na amunicję oraz inne niezbędne akcesoria.
  3. wskaż zabezpieczenia (ognioodporność, klasa bezpieczeństwa). Naszym zdaniem warto rozważyć zakup szafy o klasie bezpieczeństwa wyższej niż wymagane minimum S1. Dwa główne powody to:
    1. Możliwość przechowywania w szafie wyższych wartości pieniężnych. W zakupionej szafie będziesz mógł trzymać nie tylko broń. Przy odpowiednio dużym gabarytowo modelu znajdziesz tam też miejsce na postawienie segregatora z ważnymi dokumentami lub przechowanie gotówki. Szafa na broń może być też solidnym sejfem na kosztowności.
    2. Gotowość na zmianę ustawodawstwa. Szafa na broń to zakup na lata. Dziś posiadacze broni muszą spełnić minimum wymagań dla klasy bezpieczeństwa S1, jednak nikt nie zagwarantuje nam, że te wymagania nie zostaną w niedługim czasie podwyższone przez ustawodawcę. By mieć pewność, że za kilka lat nasza szafa nie będzie nadawać się tylko do wymiany, warto już dziś rozważyć zakup szaf z certyfikatem w klasie I. 

Już wiesz, jaka szafa sprawdzi do zabezpieczenia Twojej broni? Zobacz, gdzie ją kupić!

W tym celu udaj się do naszego sklepu online, w którym czekają na Ciebie gotowe propozycje dla myśliwych, służb mundurowych, pasjonatów broni, jak i innych osób, które chcą zadbać o bezpieczeństwo - swoje, jak i całego otoczenia.

Weź pod uwagę, że nasze szafy oraz sejfy zakupisz wygodnie i bez wychodzenia z domu - bezpośrednio przez Internet. My z kolei dopilnujemy, aby wybrany produkt dotarł do Ciebie szybko i bezpiecznie - bez względu na lokalizację. Dostarczamy nowoczesne i sprawdzone sejfy do każdego zakątka Polski: Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Krakowa, Gdańska, jak i wielu innych małych, średnich oraz dużych miast.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl