Obowiązki posiadaczy broni. 3 porady na co zwrócić uwagę przy zakupie sejfu na broń.

Jakie obowiązki spoczywają na barkach posiadaczy broni? 3 porady, jak wybrać sejf na broń.

Odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości znajdziesz w poniższym artykule. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, o co musisz zadbać oraz w jaki sposób podejść do zakupu sejfu na broń, który w 100 procentach spełni swoje zadania.

Co należy do kluczowych obowiązków każdego posiadacza broni?

Zasady przechowywania broni i amunicji przez osoby posiadające je na podstawie pozwolenia wydanego przez odpowiedni organ Policji reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Zgodnie z nimi, każdy posiadacz broni palnej musi przechowywać je w: 

  • odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym w Rozporządzeniu „magazynem broni”

 lub

  • w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.

Powyższe przepisy są w szczególności istotne dla osób prywatnych i indywidualnych użytkowników broni. Na ich podstawie można przechowywać nawet do 50 egzemplarzy broni palnej!

Dalsze uregulowania dotyczące wyspecjalizowanych agencji ochrony określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie zasad uzbrojenia specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych i warunków przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji (tekst ujednolicony Poz. 992 z dnia 18 czerwca 2015 r.).

Szafa na broń a magazyn broni. Czym się różnią?

O ile „magazyn broni” stanowi oddzielne pomieszczenie, co do którego należy spełnić szereg wymagań konstrukcyjnych określonych przez ww. Rozporządzenia i nie jest ono wymagane od przeciętnego użytkownika-kolekcjonera, o tyle posiadanie sejfu lub szafy metalowej w klasie co najmniej S1 jest już obowiązkiem prawnym dotyczącym każdego posiadacza.

W przypadku grup ochroniarskich posiadanie „magazynu broni” jest obowiązkowe, a broń i amunicję w nim należy dodatkowo przechowywać w sejfach lub szafach stalowych spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450. Przechowywanie broni poza „magazynem broni” jest możliwe tylko dla 1 sztuki w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S2 wg normy PN-EN 14450 lub do 5 sztuk w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy I wg normy PN-EN 1143-1.

Jak wybrać sejf, który umożliwi skuteczne zabezpieczenie broni palnej?

Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, podczas dokonywania zakupów.

 

 

Jak wspomniano już wyżej, według polskich przepisów, sejf lub szafa metalowa, w których przechowuje się broń, muszą spełniać normy stawiane rozwiązaniom w co najmniej klasie S1.

Choć tego typu rozwiązanie jest zgodne z prawem, naszym zdaniem warto rozważyć też produkty z grupy klas S2 oraz I. Jest to rekomendowane w szczególności dla osób posiadających więcej niż jedną sztukę broni, kiedy wartość całej kolekcji przekracza 50.000 zł. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że w danym sejfie czy szafie, oprócz broni, można trzymać także inne cenne przedmioty, dokumenty czy gotówkę, które dodatkowo wymagają wyższego limitu przechowywanych wartości.

 

  • Postaw na sejf o właściwych rozmiarach

 

Podstawowy podział sejfów dzieli je na te przeznaczone do przechowywania broni krótkiej oraz te projektowane z myślą o zabezpieczaniu broni długiej. Jeżeli jesteś w posiadaniu niedużego egzemplarza broni palnej - możesz zdecydować się na równie mały sejf, który zdecydowanie łatwiej też ukryć. Jeśli Twój “arsenał” składa się z broni długiej - nie masz wyjścia i musisz postawić na duże sejfy w formie szaf.

Jednak pamiętaj, że czasami warto kupić nieco większy sejf, który pozwoli uzupełnić Twoją kolekcję o 1, 2, 3, a nawet więcej “dodatkowych” sztuk broni. Tego typu rozwiązanie może stać się ponownie świetną okazją do zabezpieczenia innych cennych przedmiotów, w tym: gotówki, biżuterii, papierów wartościowych czy wartościowych kruszców. 

 

  • Pamiętaj o lokalizacji sejfu do zabezpieczania broni

 

Zasada jest prosta: dostęp do broni powinien być ograniczony wyłącznie do możliwe jak najwęższego grona osób, które są uprawnione do posiadania oraz użytkowania tego typu przedmiotów.

Większość tego typu sejfów przyjmuje formę wolnostojących obiektów, których nie da się “ot tak” ukryć w ścianie, podłodze czy jakimkolwiek meblu. Mimo wszystko postaraj się, aby Twój sejf przeznaczony do przechowywania broni znalazł się w miejscu, do którego zagląda jak najmniej osób.

W naszym sklepie znajdziesz sejfy ścienne (również na broń długą) i sejfy podłogowe. Spełniają one wymagania do przechowywania broni, a jednocześnie stanowią świetne rozwiązanie, które można doskonale ukryć przed ciekawskimi. Interesującymi produktami są również specjalne szuflady na broń, które można zamocować pod łóżkiem i zaoszczędzić dzięki temu trochę miejsca. Jest to szczególnie pomocne, jeżeli dysponujesz niedużym pomieszczeniem. 

Gdzie kupisz sprawdzony sejf na broń krótką i długą?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że wybierzesz właściwe rozwiązanie, które zapewni nie tylko bezpieczeństwo Twojej broni, ale również da Ci gwarancję, że przechowujesz ją zgodnie z prawem – udaj się do naszego sklepu online. Znajdziesz w nim sejfy oraz szafy, które z łatwością posłużą Ci jako skuteczny sposób ochrony broni długiej i krótkiej, niezbędnej amunicji, jak i wielu innych wartościowych przedmiotów.

Jeśli w czasie poszukiwań idealnego produktu będziesz mieć jakieś pytania – zadaj je wygodnie za pomocą telefonu lub wiadomości e-mail. Wszystkie dane kontaktowe również znajdziesz na stronie naszego e-sklepu. 

Sprawdź nasze kategorie:

- sejfy na broń krótką,

- sejfy na broń długą,

- szafy na broń.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl