Dom to azyl, do którego powinno się wracać z radością. Miejsce, gdzie się odpoczywa, „rozpala rodzinne ognisko” i funkcjonuje na co dzień z najbliższymi. Jednak, aby było to miejsce, do którego chcesz wracać, musisz czuć się w nim bezpiecznie. Trzeba zadbać, abyś nie tylko Ty czuł się w nim dobrze, ale by Twoje mienie i drogocenne przedmioty były dobrze zabezpieczone przed niepowołanymi osobami.
Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego skarbiec dla prywatnej ochrony zbudowany w domu, sprawi, że poczujesz się bezpieczniej.
Pomieszczenie skarbcowe – co to takiego?
Skarbiec to specjalne pomieszczenie, w którym można przechowywać majątek. Najczęściej trzyma się w nim pieniądze, drogocenne przedmioty, sztukę, ważne dokumenty, biżuterię, broń i wiele innych.
Pomieszczenia skarbcowe wykorzystywane są w dużych instytucjach finansowych, takich jak banki, ale znajdą też zastosowanie w przedsiębiorstwach, a także domach prywatnych. Często buduje się je w budynkach, które są siedzibami dla branży farmaceutycznej, logistycznej, firmach ochroniarskich, w zakładach przemysłowych lub obszarach wysokiego ryzyka.
Coraz więcej osób decyduje się budowę skarbca prywatnego we własnym domu. Daje im to gwarancję, że ich majątek jest bezpieczny, a tym samym jest też cały czas pod ręką. Wtedy poczucie bezpieczeństwa staje się jeszcze większe. Właściciele domów bardziej ufają zabezpieczeniom, za jakie sami zapłacili, które znajdują się na ich prywatnych terenach i pod ich kontrolą.
Skarbiec prywatny – gdzie go zbudować?
Wiele osób może zastanawiać się, gdzie najlepiej zbudować skarbiec dla prywatnych potrzeb. Oczywiście dużo zależy od tego czy planujesz swój skarbiec jeszcze na etapie projektowania i budowy domu, czy chcesz go zorganizować w już istniejącym budynku. Niezależnie od tego, musisz zadbać o to, by przede wszystkim zorganizować pomieszczenie skarbcowe w miejscu niedostępnym dla obcych, gdzieś gdzie dostęp mają wyłącznie domownicy, osoby zaufane. Powinno być to pomieszczenie zlokalizowane poza głównymi ciągami komunikacyjnymi. Z uwagi na masywność konstrukcji skarbca i wymaganą logistykę przy instalacji np. paneli lub drzwi pancernych, rekomendowaną lokalizacją jest pomieszczenie w piwnicy lub na niepodpiwniczonym parterze. Pod uwagę należy wziąć też wielkość pomieszczenia oraz planowaną aranżację jego wnętrza.
Jeżeli znajdziesz idealnie pomieszczenie, gdzie możesz zlokalizować swój skarbiec prywatny, zadbaj, by drzwi do niego nie były widoczne na pierwszy rzut oka.
Drzwi do skarbca powinny posiadać odpowiednią klasę bezpieczeństwa wg normy EN 1143-1. Będą one krytycznym elementem naszego skarbca najbardziej narażonym na atak włamywaczy w razie napadu. Oprócz solidnej konstrukcji i dobrego zamka powinny być także zlokalizowane w miejscu, które nie rzuca się w oczy. Dobrym rozwiązaniem jest zamaskowanie ich za ukrytymi drzwiami lub zabudową meblową, jak panel ścienny lub lustro.
Budowa pomieszczenia skarbcowego w domu - jak się za to zabrać?
To, że skarbiec nie może być dostępny dla osób obcych i należy go zlokalizować w „sekretnym miejscu” wszyscy już wiemy. Jednak jak powinien być zbudowany, by faktycznie gwarantował bezpieczeństwo?
Skarbiec prywatny można wykonać z elementów monolitycznych lub modułowych. Rozmiar skarbca jest zależny od preferencji jego właściciela, jednak żaden z wymiarów wysokości/szerokości/głębokości nie powinien być mniejszy niż 2m, co wynika z minimalnych kryteriów konstrukcyjnych.
Prywatne skarbce monolityczne to konstrukcje projektowane i budowane razem z budynkiem. Konstrukcja wykonywana jest na etapie budowy z prefabrykowanych zespolonych elementów żelbetowych (technologia filigran) zapewniających odpowiednią nośność ścian i stropów. Stanowią one także tzw. szalunek tracony. Po ich zamontowaniu, montuje się jeszcze dodatkową warstwę zbrojenia antywłamaniowego. Ma ono kształt skręconych płaskowników stalowych i przypomina trochę makaron świderki. Jego zadaniem jest utrudnianie przewiercenia lub przebicia się przez ścianę lub strop w przypadku napadu. Minimalna grubość ścian skarbca monolitycznego to 30 cm, a stopu 25 cm. Po osadzeniu drzwi skarbcowych, wszystkie elementy zbrojenia są ze sobą skręcane, a całość zalewana betonem. Taka konstrukcja stanowi monolityczną całość z budynkiem i pozostaje jego stałym elementem.
W przypadku prywatnych skarbców modułowych ściany, podłoga i sufit pomieszczeń skarbcowych są budowane ze specjalnych paneli stalowych wypełnionych kompozytową mieszanką betonową. Panele mają grubość od około 45mm, szerokość od 40 do 50 cm szerokości i wagę pozwalającą na ich transport do pomieszczenia w istniejącym budynku. Panele skręca się ze sobą za pomocą śrub co pozwala na wielokrotne składanie i wykorzystywanie elementów w różnych lokalizacjach. Można je też ze sobą zespawać. Drzwi można zamontować w płaszczyźnie paneli ściennych skarbca lub osadzić w grubości ściany budynku i połączyć z panelami specjalnym stalowym kołnierzem. Ten rodzaj skarbca to rozwiązanie, które można stosować w istniejących budynkach bez konieczności jakichkolwiek ingerencji w konstrukcję budynku. Dodatkowymi zaletami w porównaniu do skarbców monolitycznych jest także ich szybsza konstrukcja na etapie budowy, mniejsza waga (możliwość stosowania na wyższych piętrach) oraz większa objętość użytkowa w przypadku małych pomieszczeń (cieńsze elementy ścian i stropów).
Całość konstrukcji skarbca razem z drzwiami jest certyfikowana w klasach bezpieczeństwa wg normy EN 1143-1. Dostępne na rynku rozwiązania skarbców modułowych pozwalają na budowę pomieszczeń w klasach od I do nawet X (grubość paneli wynosi wtedy około 150 mm). W przypadku skarbców monolitycznych, można osiągnąć najwyższą XIII klasę bezpieczeństwa. Jednak wtedy trzeba zaplanować ściany o grubości około 100 cm. Jest to rozwiązanie, które dedykowane jest raczej dla strategicznych skarbców bankowych i jest wręcz niespotykane w sektorze prywatnym.
Co można przechowywać w pomieszczeniu skarbcowym w domu?
Wielu osobom wydaje się, że nie mają w domu tak wielu cennych przedmiotów, by budować specjalny skarbiec. Jednak po przeprowadzeniu dokładnej analizy majątku, często stwierdzają, że to ważne, by mieć tego typu pomieszczenie nawet w budynku mieszkalnym.
Rozwiązanie to można zastosować w każdym domu, bez względu na to, jak dużo cennych przedmiotów w nim będziesz przechowywać. Liczba ta może stale wzrastać i prędzej, czy później przyda się i spełni Twoje oczekiwania. Skarbiec prywatny może pełnić też rolę bezpiecznego pomieszczenia (tzw. Panic Room) w przypadku napadu rabunkowego.
W skarbcu prywatnym można przechowywać wszelkiego rodzaju kosztowności, ważne dokumenty, drogocenne dzieła sztuki, pamiątkową i cenną biżuterię, kolekcje, sprzęt IT, sprzęt high-tech, gotówkę, cenne kruszce, pamiątki rodzinne, a także broń palną.
Skarbiec prywatny – zalety posiadania takiego pomieszczenia w domu
Trzymanie pieniędzy w banku oraz w depozytach bywa znakomitym rozwiązaniem. Jednak czasami dochodzi do sytuacji, kiedy majątek znajdujący się pod ręką wręcz „ratuje życie”. Długotrwałe trzymanie przedmiotów materialnych i dokumentów w depozytach bywa także kosztownym rozwiązaniem, dlatego nie wszyscy się na to godzą. Jakie są zalety budowy skarbca prywatnego w domu?
Po pierwsze: trzymanie gotówki i cennych przedmiotów blisko siebie – zawsze masz je pod ręką, wiesz co się z nimi dzieje i że są bezpieczne. Wiedza, że możesz skorzystać z nich w każdym momencie, bywa na „wagę złota”.
Po drugie: znajomość zabezpieczeń jest bardzo ważna. Skarbiec prywatny zbudowany na Twoje zlecenie ma określone zabezpieczenia, które doskonale znasz. Możesz samodzielnie ocenić, jaki jest poziom bezpieczeństwa dla przechowywanych w nim przedmiotów.
Po trzecie: osobiście decydujesz, gdzie zostanie zbudowany skarbiec prywatny. Tym samym możesz zadbać o to, by był naprawdę dobrze ukryty, a także niesamowicie bezpieczny. Zadbasz również o wygodny dostęp do swojego majątku.
Po czwarte: brak kosztów utrzymania pomieszczenia skarbcowego. Kiedy wybudujesz już takie miejsce w swoim domu, nie musisz martwić się o koszty np. przechowywania różnych dokumentów, czy drogocennych pamiątek w depozycie lub skarbcu publicznym.
Po piąte: pomieszczenie skarbcowe może być także Twoim Panic Room’em. Dodatkowe zabezpieczenie da Ci i Twojej rodzinie gwarancję bezpieczeństwa w przypadku napadu.
Pomieszczenie skarbcowe, czy sejf? Które z rozwiązań lepiej sprawdza się w domach?
Zastanawiasz się, czy lepiej zbudować w domu pomieszczenie skarbcowe, czy też wystarczy zamontować sejf? Wiele osób, które chcą bezpiecznie przechowywać swój majątek, zadaje sobie to pytanie. Naszym zdaniem, aby podjąć decyzję, musisz zastanowić się, co dokładnie chcesz chronić i jak wiele miejsca w swoim domu możesz przeznaczyć na takie pomieszczenie.
Dokładnie przeanalizuj, czy budowa skarbca będzie możliwa, czy lepszym i mniej inwazyjnym rozwiązaniem byłby montaż dużego sejfu. Przemyśl, czy znajdziesz miejsce, by budować idealny, bezpieczny i solidny skarbiec w Twoim domu.
Kolejne pytanie, jakie należy sobie zadać: jak wiele kosztowności, gotówki, dokumentów i cennych przedmiotów chcesz przechowywać w swoim skarbcu i czy liczba ta stale rośnie. Jeśli tak, warto pomyśleć o montażu dobrego i solidnego skarbca prywatnego. Będzie to gwarancją spokoju na dłuższy czas.
Skarbiec prywatny dla każdego właściciela domu
Bezpieczeństwo jest bezcenne w każdym domu. Jeżeli zależy Ci na gwarancji bezpieczeństwa, możesz zbudować w swoim domu Panic Room, który nie tylko będzie gwarantował bezpieczeństwo dla przedmiotów, pieniędzy i dokumentów, ale będzie też schronieniem dla domowników, w razie niebezpieczeństwa. Pozwoli poczekać na zbliżających się ratowników albo bezpiecznie oraz niepostrzeżenie wydostać się z budynku.
Jeżeli zdecydujesz się na budowę solidnego i trwałego skarbca prywatnego, wykonanego z najlepszych materiałów, które ochronią Cię przed włamaniem, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Z przyjemnością pomożemy zbudować idealny skarbiec dla Ciebie.