Popularność sejfów w obecnych czasach

Popularność sejfów w obecnych czasach

   Według ostatnich badań marketingowych prognozy odnośnie rynku sejfów i szaf pancernych są więcej niż zadowalające dla producentów i sprzedawców. Globalne trendy w branży, bieżący i przyszły wzrost udziałów w rynku na najbliższe 5 lat pozwala prognozować, że sprzedaż sejfów wzrośnie o ponad 50% względem poprzednich kilku lat.

   Ponad 20 lat działająca w branży firma, prowadząca badania rynku IMARC Group gruntownie przebadała branżę artykułów do bezpiecznego przechowywania dóbr. Mimo do niedawna obecnego jeszcze wirusa COVID-19, wzrostu cen w praktycznie każdych krajach, ciągle niepewnej sytuacji politycznej na Ukrainie i w Tajlandii IMARC rokuje wzrost sprzedaży w naszej branży.

Do czego używamy sejfów i bezpiecznych systemów przechowywania?

   Pytanie zdaje się banalne, lecz większość z nas sejfy kojarzy jedynie z przechowywaniem gotówki w banku, lub co poniektórzy w domu. W pełni się z tym zgadzamy, jednak istnieją także bezpieczne systemy przechowywania, które są używane do ochrony przez działaniem ognia, wilgoci, chemikaliów. A to zagadnienie omawia także wspomniana wyżej firma marketingowo badawcza. Choć rynek ten nie jest tak duży jak mogło by się wydawać, nie mógł zostać pominięty.

Główne powody zakupu sejfów w dzisiejszych czasach

   Bezwzględnie numerem jeden, który decyduje o zakupie sejfów jest wzrost przestępczości i związana z tym chęć zabezpieczenia swoich majątków przez firmy i osoby prywatne.

W związku z obawą o rabunek wzrasta zainteresowanie sejfami do przechowywania gotówki, broni i amunicji – ten powód był wskazywany jako główny. Następnie firmy informowały, iż potrzebują szaf pancernych do przechowywania danych na zgromadzonych nośnikach, oraz ogólnie sprzętu jak laptopy i drogie urządzenia niezbędne do działania firmy.

   Co ciekawe instytucje i przedsiębiorstwa oraz punkty sprzedaży detalicznej związane z farmakologią także ruszyły na zakupy sejfów, by móc bezpiecznie przechowywać leki, a także o dziwo recepty. Okazuje się, że w Ameryce Północnej i Środkowej wzrastają kradzieże właśnie recept. Niestety nie jest rozwinięty na takim poziomie jak w Polsce system e-recepty, więc papierowe nośniki są w cenie w świadku przestępczym.

Rozwój technologii, a wzrost produkcji sejfów

   Od dość dawna znane są wszystkim sejfy zabezpieczone kodem PIN. Jednak to już technologia, która wkrótce zostanie wyparta automatyką upoważniającą do dostępu, lub przynajmniej biometrią już coraz częściej stosowaną.

Obecne systemy już pomagają w monitorowaniu dostępu do sejfów, a coraz częściej także alarmują w przypadku, gdy następuje nieautoryzowany dostęp nawet do prostych i małych podręcznych systemów przechowywania przedmiotów. Dzieje się tak nie tylko w systemie bankowym. Coraz więcej mieszkań oprócz typowych alarmów zabezpiecza gotówkę w sejfach dających im kontrolę nad zawartością przez 24h/dobę.

   Nowoczesne technologie są coraz tańsze w produkcji i wkraczają w wiele dziedzin naszego życia. Nie da się tego uniknąć, coraz więcej obracamy pieniądzem cyfrowym, coraz częściej zdajemy się na automatykę, nawet w domu. Tak i tutaj, przy przechowywaniu cennych przedmiotów powoli wkracza nowoczesność.

   Owszem kłopoty gospodarcze, pandemia wywołały niemałą czkawkę w produkcji, ale już widać odbicie od dna, a firmy, którymi mocno te sytuacje nie zachwiały starają się wybić na pierwszą pozycje właśnie poprzez stosowane nowinki.

   Podział rynku ze względu na użytkownika końcowego wskazuje ogromną dominację sektora bankowego w systemach przechowywania gotówki i to one napędzają wdrażanie nowoczesnych technologii, a te powoli, ale niezmiennie przenikają potem do innych firm, by w końcu trafić do mieszkań i domów.

   W nowoczesnych technologiach dominują między innymi takie firmy jak: Access Security Products Ltd., ADT Inc., Alpha Safe, American Security Products Co., BJARSTAL, Bode-Panzer GmbH, Diebold Nixdorf, Dormakaba Holding AG i Gunnebo Group. W dużej mierze to one wskazują kierunek rozwoju naszej branży.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl