Rodzaje sejfów: 5 wskazówek, jak wybrać dobry model do domu lub firmy.

Rodzaje sejfów: 5 wskazówek, jak wybrać dobry sejf do domu lub firmy

Rozmiar, wygląd, przeznaczenie, a może rodzaj zamka, sposób montażu i posiadane (lub ich brak) certyfikaty? Jakimi czynnikami warto się kierować podczas dokonywania zakupu tego rodzaju zabezpieczenia?  

Jaki sejf wybrać? Poniżej znajdziesz aż 5 przydatnych porad, dzięki którym podjęcie tej decyzji stanie się dużo prostsze. Sprawdź i dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru i zakupu nowego sejfu, który znajdzie się w Twoim domu bądź firmie. 

1. Określ rozmiar i przeznaczenie Twojego przyszłego sejfu 

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jest zastanowienie się, do czego ma Ci służyć taka forma zabezpieczenia. Do najchętniej wybieranych rodzajów sejfów, które Ty również możesz wziąć pod uwagę, zaliczamy sejfy: na dokumenty, sejfy na klucze, na broń, na komputery i sejfy na laptopy, na biżuterię, na gotówkę oraz kosztowności.  

Weź pod uwagę, że wiele z wyżej wymienionych produktów posiada uniwersalne zastosowanie. To oznacza, że jednocześnie możesz w nich składować zarówno pieniądze, dokumenty, biżuterię, elektronikę, jak i inne cenne przedmioty.  

2. Znajdź lokalizację, w której umieścisz swój sejf 

Kolejnym aspektem, który ułatwi Ci podjęcie decyzji o zakupie konkretnego sejfu będzie ten związany ze wskazaniem przestrzeni, w której docelowo ma się on znaleźć. W tym miejscu czeka na Ciebie naprawdę szeroki wybór sejfów, których rodzaj z łatwością dopasujesz do: 

  • Sposobu ich montażu, czyli sejfy ścienne, podłogowe, wolnostojące, a nawet przeznaczone do ukrycia wewnątrz mebli. 
  • Pomieszczenia lub obiektu, w którym mają zagościć, czyli sejfy biurowe, gabinetowe, a nawet domowe.  

3. Zdecyduj, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na zakup Twojego sejfu 

Istotnym elementem, który wpłynie także na dalsze kroki związane z zakupem tego rodzaju zabezpieczenia są Twoje finanse. Mówiąc konkretniej - określ, jakim budżetem dysponujesz.  

Podstawowe pozycje zaczynają się już od kilkuset złotych. Jeżeli zależy Ci na bardziej zaawansowanych, a co za tym idzie – skuteczniejszych rozwiązaniach służących ochronie Twoich dóbr - ostateczny koszt może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. 

Gdy powyższe punkty będą już za Tobą - z powodzeniem możesz przejść do ustalania bardziej konkretnych parametrów, jakimi ma się charakteryzować Twój przyszły sejf

4. Wybierz rodzaje zabezpieczeń, w które będzie wyposażony Twój sejf 

Jednym z czynników, na które warto zwrócić uwagę jest typ zamka. W tym miejscu możesz wybierać chociażby spośród: 

  • Sejfów na klucz – najbardziej klasycznych rozwiązań, których otwieranie i zamykanie opierają się na działaniu tradycyjnego zamka na klucz. 
  • Sejfów na zamek szyfrowy (mechaniczny) - czyli, jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczeń wykorzystujących specjalne “pokrętło” służące do otwierania zamka. Ten rodzaj ochrony wymaga niebywałej precyzji. Przez to jego obsługa może być nieco skomplikowana, ale z drugiej strony – oferuje bardzo wysoki poziom ochrony! 
  • Sejfów na zamek cyfrowy - czyli bardziej zaawansowanych od wyżej wspomnianego zamka szyfrowego. W tym przypadku wprowadzanie szyfru odbywa się znacznie łatwiej, bo za pomocą poręcznej klawiatury. 
  • Sejfów wyposażonych w zabezpieczenie biometryczne – najnowszej i najbardziej innowacyjnej ochrony, opartej na indywidualnym “kodzie” posiadanym wyłącznie przez wybrane osoby (np. linie papilarne).  

Czy to wszystko, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego rodzaju sejfu? Nie do końca!  

5. Zwróć uwagę na kwestie formalne oraz to, co ma znaleźć się w sejfie 

Jeśli Twój sejf ma służyć do przechowywania broni – musisz pamiętać, aby był do tego przygotowany, a przede wszystkim - posiadał odpowiednią klasę i atesty. W innym przypadku możesz narazić się na poważne konsekwencje (wliczając w to zarówno ryzyko utraty pozwolenia, jak i sankcje finansowe). 

Jeżeli głównym celem zakupu sejfu jest chęć zabezpieczenia dokumentów (akt, umów, certyfikatów itp.) - koniecznie postaw na sejfy ognioodporne. 

Więcej na temat klas sejfów przeczytasz w naszym artykule pod tytułem: Klasy sejfów - co oznaczają poszczególne oznaczenia i jak wybrać właściwe zabezpieczenie?

Rodzaje sejfów i jak wybrać ten właściwy - podsumowanie 

Jak widzisz, wybór dobrego sejfu to poważna decyzja, na którą wpływ ma kilka różnych czynników związanych z Twoimi potrzebami oraz możliwościami. Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoli Ci zakupić produkt, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierzesz to, co dla Ciebie najlepsze – koniecznie odwiedź nasz internetowy sklep z sejfami. Jesteśmy przekonani, że czeka tam na Ciebie imponujący wybór produktów, które z łatwością dopasujesz do swoich preferencji. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl