Niemal każda osoba prywatna oraz firma posiada pieniądze, ważne dokumenty oraz drogocenne przedmioty, które potrzebuje przechować w sposób wygodny, ale przede wszystkim bezpieczny.
Dowiedz się, jak funkcjonują i do czego służą nowoczesne pomieszczenia skarbcowe dla biznesu, a także kto decyduje się na tego typu rozwiązania.
Pomieszczenie skarbcowe – definicja. Do czego służą?
Skarbiec to specjalne pomieszczenie, które najczęściej kojarzy nam się z bankiem lub inną instytucją finansową. Jest on zbudowany z solidnych i trwale związanych z budynkiem elementów monolitycznych (żelbet) lub modułowych (spawanych lub skręcanych). Do takich pomieszczeń montuje się wysokiej jakości drzwi skarbcowe, które zagwarantują kontrolowany dostęp i bezpieczeństwo wszystkim przechowywanym przedmiotom.
Warto wspomnieć, że istniejące pomieszczenia skarbcowe, jeżeli pozwalają na to warunki konstrukcyjne, można unowocześnić i przekwalifikować na wyższą klasę odporności na włamanie. Stanie się on jeszcze bardziej bezpieczny i wygodny w użytkowaniu.
Większość skarbców monolitycznych posiada wbudowane w ścianach i stropach specjalne, pasywne zbrojenie antywłamaniowe, które utrudnia przebicie się przez monolityczną konstrukcję nawet przy użyciu ciężkich narzędzi budowanych takich jak młoty pneumatyczne czy wiertła diamentowe. Pomieszczenia skarbcowe mogą być wyposażone również w bezpieczny, awaryjny właz ewakuacyjny na wypadek uszkodzenia lub nieplanowanego braku dostępu do głównych drzwi. Korzysta się z niego w momencie, gdy z jakiejś przyczyny nie można wykorzystać głównych drzwi skarbcowych.
Co przechowywać w skarbcu dla biznesu?
Wiele osób zastanawia się, co tak naprawdę można przechowywać w pomieszczeniu skarbcowym dla biznesu. Skarbiec to znakomite miejsce, by przetrzymywać w nim gotówkę, cenne kruszce, dzieła sztuki, ważne dokumenty, broń palną, wszelkiego rodzaju cenne przedmioty, sprzęt IT, a także depozyty klientów. Jesteśmy przekonani, że niemal każda firma posiada drogocenne przedmioty, które chciałaby chronić przed niepowołanym dostępem.
Gdzie są wykorzystywane pomieszczenia skarbcowe dla biznesu?
Nowoczesne skarbce znajdują się przede wszystkim w głównych oddziałach bankowych, gdzie w sposób bezpieczny można przechowywać swój majątek. Korzystają z nich również inne instytucje finansowe, które przechowują duże ilości gotówki.
Warto jednak wspomnieć, że nowoczesne pomieszczenia skarbcowe mogą być również wykorzystywane w różnego rodzaju firmach i przedsiębiorstwach, które chcą samodzielnie dbać o swoje aktywa.
Skarbce dla biznesu są również bezpieczne i znajdują się w siedzibach firm, dzięki czemu majątek zawsze jest blisko. Takie pomieszczenia można zaplanować zarówno na etapie projektowania budynku (np. głównej siedziby), jak i wyposażyć w nie już istniejący budynek. Projekt pomieszczenia skarbcowego jest zawsze wykonywany pod indywidualne zamówienie i dostosowany do warunków technicznych
Budowa skarbca dla biznesu. Jak się za to zabrać?
Zastanawiasz się, jak powinno być zbudowane pomieszczenie skarbcowe dla biznesu, by spełniać wszelkie normy antywłamaniowe? Jeżeli nie znasz zabezpieczeń i nie jesteś przygotowany do podjęcia decyzji samodzielnie, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmują się budową takich pomieszczeń na co dzień.
Skarbiec można wykonać z elementów monolitycznych lub modułowych. W pierwszym przypadku mówimy tu przeważnie o pomieszczeniach wykonanych w konstrukcji żelbetowej. Są one wtedy integralną częścią konstrukcji budynku. Najczęściej zlokalizowane w kondygnacjach podziemnych lub na niepodpiwniczonym parterze. Jeżeli chodzi zaś o możliwość budowy pomieszczeń skarbcowych w istniejących budynkach, to tu wykorzystywane są konstrukcje modułowe. Po dokładnych obmiarze pomieszczenia produkowane są pod wymiar specjalne elementy ścienne i stropowe, które łączy się ze sobą za pomocą skręcania lub spawania. Są to elementy stalowe wypełnione specjalną mieszanką betonową, podobnie jak konstrukcja klasycznych sejfów. Wymiary pojedynczych modułów są ograniczone do możliwości transportowych wewnątrz budynku. Zmontowana całość stanowi szczelne poszycie antywłamaniowe dla ścian i stropów pomieszczenia. Powierzchnia i wyposażenie pomieszczenia skarbcowego są zależne od upodobań i wymagań klienta.
Oczywiście bardzo ważnym elementem pomieszczeń skarbowych są drzwi z certyfikowanymi zamkami. Podobnie jak elementy ścian i stropów, drzwi skarbcowe muszą być profesjonalnie osadzone i połączone z konstrukcją skarbca. Podobnie jak w przypadku klasycznych sejfów, drzwi skarbcowe można wyposażyć w różnego rodzaju zamki: kluczowe lub szyfrowe (elektroniczne lub mechaniczne). Powyżej III klasy bezpieczeństwa drzwi muszą posiadać już dwa niezależne zamki atestowane wg normy EN 1300. Zarówno same drzwi, jak i całość pomieszczenia skarbcowego musi być certyfikowana na włamanie wg normy EN 1143-1.
Kto korzysta ze skarbców? Dla kogo tego typu zabezpieczenia?
Ze skarbców korzystają firmy, ale także osoby prywatne, które w bezpieczny sposób chciałyby przechowywać swój majątek. Pomieszczenia takie znajdują swoje miejsce w firmach działających w obszarach wysokiego ryzyka, w sektorze detalicznym, IT, farmaceutycznym, a także w logistyce i zakładach przemysłowych.
Wiele osób decyduje się na zbudowanie skarbca w swojej firmie, a nawet domu. Daje to takim osobom gwarancję, że przechowywane pieniądze i przedmioty są bezpieczne, ale także cały czas znajdują się w ich pobliżu.
Decydując się na budowę własnego skarbca na wczesnym etapie, przedsiębiorcy mogą zadbać o to, by już podczas wykonania projektu budynku znaleziono idealne miejsce do przechowywania ich majątku.
Dlaczego warto zainwestować w skarbiec? Zalety korzystania - dla biznesu i nie tylko.
Jakie są zalety zbudowania skarbca we własnej firmie? Wśród najważniejszych zalet znajdują się:
- Bliskość aktywów – właściciel firmy ma cały czas w pobliżu przedmioty, które są dla niego cenne. Dzięki temu jest znacznie bardziej spokojny i może skorzystać z nich zawsze, gdy jest taka potrzeba.
- Znajomość zabezpieczeń – właściciel firmy ma świadomość, z jakich materiałów powstał skarbiec, jakie zastosowano zabezpieczenia, dzięki czemu ma świadomość, że jego majątek jest bezpieczny.
- Decydowanie o umiejscowieniu skarbca dla biznesu – już na poziomie projektowania budynku właściciel może zdecydować, gdzie zostanie umiejscowiony skarbiec. Dzięki temu może samodzielnie zadbać o bezpieczne miejsce do składowania majątku.
- Ochrona – właściciel może zadbać o to, by do skarbca nie dostał się nikt niepowołany, stosując odpowiednie wyposażenie i dobór zabezpieczeń.
Pomieszczenie skarbcowe, czy sejf?
Wiele osób zastanawia się, czy zdecydować się na budowę skarbca dla biznesu, czy wystarczy zakup odpowiednio dużego sejfu. Aby podjąć decyzję, należy zadać sobie pytanie, jak dużo drogocennych przedmiotów posiadasz, które chcesz przechowywać w tym miejscu. Zastanów się, czy ta ilość będzie rosła, a także, czy są to przedmioty dużych gabarytów i objętości.
Jeżeli liczba przedmiotów, ilość gotówki, dokumentów lub cennych kruszców może rosnąć, lepiej od razu zadbać o większą powierzchnię, jaką zagwarantuje Ci budowa pomieszczenia skarbcowego. Wielkość i wyposażenie wewnętrzne pomieszczenia skarbcowego zawsze może być dostosowana do indywidualnych potrzeb.
Skarbiec dla biznesu – najlepszy wybór dla przedsiębiorstw
Jeżeli zależy Ci, by majątek Twojej firmy był zawsze bezpieczny, a jednocześnie znajdował się ciągle blisko Ciebie, zdecyduj się na montaż nowoczesnego pomieszczenia skarbcowego dla biznesu. Takie miejsce na pewno spełni Twoje oczekiwania, pozwoli na przechowywanie wielu cennych dla Ciebie przedmiotów, a także dokumentów firmowych oraz dużej ilości gotówki.
Jeżeli szukasz firmy, która wykona dla Ciebie nowoczesny, profesjonalny i najwyższej jakości skarbiec od A do Z, skontaktuj się z nami. Zadbamy o to, by pomieszczenie skarbcowe było skrojone na miarę Twoich oczekiwań, odpowiednio certyfikowane i gwarantowało bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.