Szafy ognioodporne – jak je prawidłowo używać?

Szafy ognioodporne – jak je prawidłowo używać?

Prawidłowe wykorzystanie szafy ognioodpornej ma związek z wyborem właściwej klasy ognioodporności produktu, a także z odpowiednim jego umiejscowieniem. W poniższym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek, dotyczących tego, jakie szafy ognioodporne sprawdzą się najlepiej. Dowiesz się również więcej o tym, gdzie ustawić rozwiązanie tego rodzaju i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu. Jeśli więc interesują Cię szafy ognioodporne i szukasz najlepszej opcji do domu, firmy lub instytucji – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

Wybierz właściwą klasę ochrony

Kupując szafę lub sejf ognioodporny, należy sugerować się tym, jakie normy spełnia dane rozwiązanie. W kontekście zabezpieczenia przed pożarem produkty mogą być dostosowane do przepisów:

  • EN 1047-1
  • PN-EN 15659:2009
  • PN-EN 1047-1:2000

Podane normy określają, jaką ochronę gwarantują szafy ognioodporne, a konkretnie, ich wydajność i czas ochrony podczas pożaru. Im wyższa klasa produktu, tym lepiej radzi on sobie w sytuacjach kryzysowych. Europejska norma PN-EN 15659:2009 może świadczyć o tym, że produkt jest przykładowo objęty klasą LFS 30 P, LFS 60 P. Wymienione wartości oznaczają czas ochrony i zapewniają odpowiednio 30 i 60 minut zabezpieczenia przed ogniem. To istotna informacja, zwłaszcza jeśli sejf ognioodporny skrywa dokumenty lub gotówkę, która w trakcie pożaru mogłaby ulec zniszczeniu.

Gdzie powinna stać szafa ognioodporna?

Żeby w pełni wykorzystać potencjał szafy ognioodpornej, należy ją ustawić z dala od instalacji grzewczych oraz elektrycznych. W razie ewentualnego zwarcia lub problemów z ogrzewaniem szafa powinna znajdować się jak najdalej od źródła pożaru. Sejf ognioodporny powinien być także ustawiony na stabilnej i równej powierzchni. Tego rodzaju działania prewencyjne zwiększają szansę na przetrwanie cennych dokumentów czy gotówki podczas kryzysowych sytuacji takich jak pożar. Sejf ognioodporny stanowi fantastyczną formę zabezpieczenia. Im cenniejsze przedmioty skrywa, tym wyższą klasą ochrony powinna charakteryzować się szafa lub sejf. Jeśli poszukujesz sprawdzonych produktów, które świetnie spisują się podczas opisywanych sytuacji, koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy!

Utrzymanie właściwych procedur bezpieczeństwa

Chroniąc ważne dokumenty i inne cenne przedmioty przed pożarem, dobrze jest pamiętać o najważniejszych procedurach. Jednym z kluczowych elementów jest domykanie drzwiczek szafy, za każdym razem, kiedy korzystamy z jej zawartości. Dodatkową ochronę mogą zapewnić również specjalne saszetki i teczki ognioodporne. Tego rodzaju rozwiązania minimalizują szanse na to, że zawartość sejfu lub szafy ucierpi podczas pożaru. Bardzo ważne jest także to, aby regularnie sprawdzać stan szafy i w razie potrzeby przeprowadzać jej konserwację i serwis. Bez względu na to, czy w Twoim biurze znajduje się kasetka ognioodporna, sejf, czy szafa, jeśli konkretne rozwiązanie nie będzie regularnie serwisowane, nie zagwarantuje pełnej ochrony Twoich kosztowności. Ważne jest także ustalenie planu awaryjnego. Stworzenie procedur dokładnie opisujących postępowanie w sytuacjach kryzysowych jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na szybką interwencję i minimalizowanie potencjalnych strat.

Jak prawidłowo wykorzystywać szafy ognioodporne?

Jeśli chcesz, aby w Twoim biurze, domu lub w instytucji publicznej pojawiła się szafa lub kasetka ognioodporna, to koniecznie pamiętaj o wyborze odpowiedniej klasy ochrony, dopasowanej do Twoich potrzeb. Ogromne znaczenie mają również działania prewencyjne. Szafa ognioodporna powinna być ulokowana z daleka od instalacji elektrycznych lub grzewczych. Jeśli dojdzie do uszkodzenia instalacji w wyniku zwarcia, dobrze, aby szafa znajdowała się jak najdalej od źródła pożaru. Należy także mieć przygotowane odpowiednie procedury, jasno określające postępowanie w przypadku pożaru. Warto również pamiętać o zabezpieczeniach w postaci systemów alarmowych i zraszaczy. Dzięki temu szafa ognioodporna będzie mogła skutecznie chronić ukryte w niej ważne dokumenty i inne cenne przedmioty.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl