
Historia zna wiele ciekawostek odnośnie sejfów, czy chronionych budynków lub fortce. Przedstawiamy kilka z nich. Z pewnością o kilku na pewno nie słyszeliście.
Fort Knox
Nie tylko Ty jesteś ciekaw, co kryje się w Fort Knox. Okolica jest niedostępna dla zwiedzających, a nawet prezydent Stanów Zjednoczonych ma ograniczenia. Prezydent Franklin Roosevelt przeszedł do historii jako jedyny prezydent, któremu pozwolono wejść do Fort Knox w 1943 roku. Wewnętrzne konstrukcje nie są ujawnione, ale możemy powiedzieć, że budynek składa się z ponad 16 000 stóp sześciennych granitu, 4200 metrów sześciennych betonu, 750 ton stali zbrojonej i 670 ton stali konstrukcyjnej.
Na zewnątrz znajdują się dwa oddzielne ogrodzenia pod napięciem, ograniczone kolejną grubą betonową barierą. Reflektory znajdują się nad najbardziej wewnętrznym ogrodzeniem, a ochrona, która kosztuje rząd 5 milionów dolarów rocznie, nie jest skąpa. Można śmiało powiedzieć, że raczej nie zatrzymasz się, żeby zajrzeć, ale odwiedzający mogą stać przed bramą Fort Knox i robić zdjęcia. Szukając zdjęć wewnątrz skarbca Fort Knox, niestety natkniesz się na wiele wprowadzających w błąd zdjęć skarbców europejskich banków. Istnieje jednak kilka potwierdzonych zdjęć i filmów (jak ten poniżej), które krążą po sieci, jak na przykład zdjęcie byłej dyrektor mennicy Mary Brooks z 1974 r. wewnątrz skarbca złota w Fort Knox.
Rozbudowane zabezpieczenia nie służą jedynie do dekoracji. Fort Knox nadal służy swojemu pierwotnemu celowi, przechowując około 147,3 miliona uncji złota, co stanowi nieco ponad połowę kruszców przechowywanych przez Departament Skarbu USA. Jeśli zastanawiasz się, ile dolarów amerykańskich przekłada się to na dzisiaj, jest to prawie 300 miliardów dolarów. Najwyższe w historii zasoby złota zawierały 649,6 miliona uncji w grudniu 1941 r.
Granite Mountain
W tej twierdzy chroniona jest biblioteka genealogiczna Kościoła Mormonów. Ukryta jest ok. 200 m. pod ziemią i zabezpiecza miliardy obrazów na mikrofilmach. Tutaj przechowywane są wszystkie ważne dla kościoła dokumenty. Są one digitalizowane, aby można je było udostępnić publicznie za pośrednictwem stron internetowych np. takiej jak ancestry.com.
Obrazy znajdujące się w skarbcu Granite Mountain Records są gromadzone na podstawie umów z archiwami, bibliotekami i kościołami z ponad 100 krajów. Kopie tych akt są wydawane bezpłatnie opiekunowi akt, a czasami wydawane są dodatkowe kopie w celu zastąpienia akt, które mogły zostać utracone w wyniku klęski żywiołowej lub pożaru.
Obiekt chroni grupa uzbrojonych strażników oraz drzwi odporne na wybuch nuklearny i ważące 14 ton.
Sejf Legends No.332
Sejf ten zbudowany został w 1872 roku w Mediolanie przez słynnych braci Morosini. Zamówił go Wiktor Emanuel II, który panował w Królestwie Włoch od 1861 do 1878 roku. Jego królewskie pochodzenie widoczne jest na obu wewnętrznych drzwiach sejfu, na których oryginalne okucia są zamknięte ozdobnymi mosiężnymi zdobieniami, których zwieńczeniem jest u góry królewski herb dynastii Sabaudii z koroną.
Sejf wyróżnia się nie tylko wyjątkowo bogatym designem i mechanizmem zamkowym, który był niezwykle ciężki i bardzo dekoracyjny jak na tamte czasy, ale przede wszystkim swoim legendarnym zastosowaniem.
Według potomków król przechowywał wyłącznie listy miłosne i pamiątki po swojej wieloletniej kochance, a później drugiej żonie, Rosie Vercellanie. W 1847 roku, mając zaledwie 14 lat, Rosa Vercellana wkroczyła w życie 24-letniego wówczas króla, który był już żonaty z królową Austrii Adelajdą. Pozamałżeński związek, dość pikantny ze względu na młody wiek i niskie pochodzenie Rosy (była córką gajowego), trwał 22 lata, podczas których Wiktor Emanuel miał z królową ośmioro dzieci.
Legends No. 125
Unikalna na całym świecie seria Legends składa się z niezwykle ekskluzywnych, ręcznie robionych, zabytkowych sejfów, pieczołowicie odrestaurowanych, aby stały się nowoczesnymi naocznymi świadkami historycznego rzemiosła. Niezależnie od tego, czy jest to wilhelmińska szafka bezpieczeństwa z początku XX wieku, napoleońska z połowy XIX wieku, czy też dzieło zamówione przez ostatniego Medyceuszy z Mediolanu w 1740 roku, każdy zabytkowy luksusowy sejf opuszczający warsztat Döttling jest absolutnie jedyny w swoim rodzaju. Wygląd zewnętrzny i funkcjonowanie wewnętrzne są ustalane krok po kroku podczas osobistych konsultacji między klientem a indywidualnym doradcą z Döttling.
Legenda Willie Sutton-a
Willie Sutton, nazwisko kojarzone z napadem na bank na początku XX wieku, stało się legendarną postacią półświatka przestępczego. Znany ze swoich zuchwałych napadów i odważnych ucieczek, Sutton był geniuszem, jeśli chodzi o włamywanie się do sejfów i uciekanie z łupami. Jego przebiegłość i umiejętności uczyniły go notoryczną postacią w historii amerykańskiej przestępczości, a jego wyczyny do dziś fascynują wyobraźnię ludzi.
Kariera Suttona jako włamywacza do sejfów trwała ponad 40 lat, podczas których z powodzeniem okradł około 100 banków. Jego umiejętność włamywania się nawet do najbezpieczniejszych sejfów zapewniła mu reputację „mistrza włamywania się do sejfów”. Doświadczenie Suttona w manipulowaniu zamkami szyfrowymi i zrozumienie wewnętrznego działania sejfów pozwoliły mu z łatwością ominąć skomplikowane zabezpieczenia.
Iron Mountain
W tej dawnej kopalni wapienia znajdują się rozległe sklepienia o powierzchni 1,7 stopy kwadratowej. Tożsamość większości właścicieli skarbców nie jest znana opinii publicznej. Wiadomo, że największym najemcą jest rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki, a część skarbców jest własnością Smithsonian Institution i Warner Brothers. Przez dziesięciolecia ukrywano tu liczne negatywy fotograficzne, nieskrócone taśmy filmowe i ważne dokumenty.
Sejf konsula Beaudouina
Pod koniec XIX wieku konsul belgijski w Kurytybie w Brazylii, Charles Louis Beaudouin, miał sejf, którego nikt nie potrafił otworzyć po jego śmierci. Legenda głosi, że w sejfie tym były ukryte tajemnicze dokumenty dotyczące belgijskich rządów w Kurytybie.
Sejfy Gangstera Al Capone
Al Capone, amerykański gangster z okresu prohibicji, słynął z posiadania niezdobytych sejfów. Mówi się, że były one zawierające dokumenty kompromitujące wielu wpływowych ludzi tamtej epoki.