Ciekawostki Tego nie wiedziałeś o sejfach i skarbcach cz.1

fort knox prawdopodobnie największy skarbiec na świecie

Zapewne słyszałeś o doskonałych zabezpieczeniach sejfów. Obiło Ci się o uszy, że istnieją placówki, o których istnieniu wiemy niewiele lub bardzo mało. Państwa lub instytucje finansowe zadziwiają nie tylko zastosowanymi zabezpieczeniami, ale także architekturą i umiejscowieniem. Oto niektóre z nich. Co prawda nie są to sejfy, tylko bardziej skarbce, lecz temat w naszej ocenie jest na tyle ciekawy, że postanowiliśmy go opisać.

Fort Knox (Kentucky, USA)

Budowla nazywana depozytem kruszców to miejsce w którym przechowywane jest głównie złoto i srebro. To olbrzymi skarbiec należący do departamentu skarbu Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Z przecieków można wywnioskować, że przechowuje się w nim zapasy złota całego USA. Oczywiście pozostają przypuszczenia, ponieważ wszystko co związane z Fort Knox jest ściśle tajne. Ośrodek ten znajduje się na terenie bazy wojskowej, a zakaz zbliżania się do niego obejmuje pas szerokości kilku mil.

Kilkukrotnie na łamach prasy można było przeczytać o nim, że ze względu na olbrzymie drzwi skarbca i metody zabezpieczeń do obsługi jednych z drzwi potrzeba grupy kilkunastu osób.

Z oficjalnych komunikatów wiadomo, że pojemność magazynu sięga 150 milionów uncji złota (około 4250 kg), jednak wielu specjalistów twierdzi, że jest to kilkukrotnie więcej. Budynek ten został zaprojektowany tak, że jest w stanie przetrwać wybuch bomby atomowej i jest zabezpieczony 5 ogrodzeniami, w tym dwoma pod wysokim napięciem.

Svalbard Seed Bank (Spitsbergen, Norwegia)

W tym budynku nie ma wartościowych dóbr, tak mogłoby się wydawać. Otóż w tej opuszczonej kopalni węgla przerobionej na skarbiec znajdują się nasiona. Znajdziemy tu każdy gatunek nasion, jaki jest stosowany w rolnictwie na świecie.

Wiadomo, że norweskie Ministerstwo Rolnictwa i Żywności, firma Crop Trust i regionalny bank genów NordGen opracowali i wspólnie zbudowali go po to, by móc w przypadku kataklizmu ocalić jedno z ponad pół miliona nasion, które są tam przechowywane.

Granitowa Góra (Salt Lake City, Utah)

Umiejscowiona ponad 60 metrów pod ziemią skarbnica powstała w 1965 roku i służy do przechowywania dokumentów. Należy do The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints a znany jest jako Kościół LDS, czy też kościół Mormonów. Według kilku danych ma ponad 17 mln wyznawców na całym świecie i jest to 4 co do wielkości skupisko chrześcijan w USA.

The Vault (bo tak inaczej jest zwany) to po prostu duże archiwum i skarbiec oraz biura administracyjne, laboratoria umiejscowione pod ziemią. Przechowuje się w nich głównie historię rodzin zrzeszonych w kościele, opisane w dokumentach drzewa genealogiczne nagrania filmowe i zdjęcia związane z tym społeczeństwem. Co ciekawe zapisy te są publicznie dostępne na stronie internetowej ponieważ od ponad 20 lat są systematycznie digitalizowane.

Góra Cheyenne (Kolorado, USA)

Góra zbudowana z granitu kryje w sobie na głębokości ponad 610 m dziesiątki korytarzy zabezpieczonych parą 25 tonowych drzwi. Drzwi te są w stanie wytrzymać wybuch 1500 razy mocniejszy niż siła bomby zrzuconej na Nagasaki w 1945 roku podczas wojny USA-Japonia.

Biura i ośrodki badawcze znajdujące się tutaj zapewniają bezpieczeństwo utajnionych prac, a dodatkowo zabezpieczone są filtrami powietrza, które mają 100% skuteczność. Podczas zimnej wojny Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) miało tu siedzibę.

Żelazna Góra (Boyers, Pensylwania)

U podnóża gór w stanie Pensylwania znajduje się obiekt o powierzchni prawie 17 ha. Była powierzchnia kopalni wapieni na głębokości 67 metrów skrywa monitorowany 24h/dobę obiekt.

Pod tą ochroną nie są przechowywane żadne góry złota, czy diamentów. Znajdują się tu dokumenty związane z badaniami Karola Darwina, Alberta Einsteina czy życiem Thomasa Edisona, księżnej Diany i np. Billa Gatesa. Uznano, że dokumenty związane z setkami znanych osobistości są wartościowe na tyle, że muszą zostać chronione. Także wytwórnie filmowe jak Warner Bros, Smithsonian, Corbis mają tu przechowywane setki nagrań i negatywów.

Oprócz magazynu Iron Montain ma miejsce na centra danych, które obsługuje kilkanaście waznych firm i instytucji mających siedzibę w USA. Całość chroniona jest przez uzbrojonych strażników i mieści się za prawie 4 tonową bramą. Oczywiście całość jest wyłączona z kontaktu elektronicznego ze światem zewnętrznym.

Teikoku Bank (Hiroszima, Japonia)

Jest to miejsce niesamowite, ponieważ znajduje się blisko miejsca w którym spadła bomba atomowa w roku 1945. Budynek praktycznie nie uległ zniszczeniu, a to co w nim było umieszczone zostało wyciągnięte bez najmniejszych zniszczeń.

Po fakcie przetrwania uznano, że jest to najbezpieczniejsze miejsce na świecie i firma Mosler odsprzedawała miejsca do przechowywania dowolnych przedmiotów firmom i osobom prywatnym.

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl