Ciąg dalszy historii miejsc i budynków, które ciągle uznawane są za bardzo bezpieczne. Zobacz jak wyglądają sejfy na dużą skalę.
Złota Komnata (Madryt, Hiszpania)
Miejsce nazwane złotą komnatą znajduje się dokładnie pod Bankiem Hiszpanii w Madrycie na głębokości ok. 12 metrów. W pomieszczeniach tych znajdują się rezerwy złota oraz do tej pory nieznane, ale wartościowe przedmioty.
Lokalizacja nie jest dokładnie znana, jednak wiele osób przypuszcza, że jest to w podziemiach wspomnianego banku. Badacze historii na podstawie analizy wielu dokumentów doszli do wniosku, że znajdują się tam także monety z czasów rozkwitu Hiszpańskiego kolonializmu. Przypuszczalnie jest tam parę ślepych korytarzy jednak zabezpieczonych nowoczesnymi systemami w taki sposób, że każdy kto nielegalnie się tam znajdzie zostanie uwięziony.
Bank Rezerw Federalnych w Nowym Jorku (Nowy Jork, stan Nowy Jork)
W bunkrze mieście Nowy Jork znajduje się podobno ok. 300 miliardów dolarów w złocie. Gdyby było to prawdą, to szacuje się to na ok. 25% ogólnoświatowych rezerw zgromadzonych w jednym miejscu. Oczywiście dobytek ten nie jest w pełni własnością USA. Ponad 97% zgromadzonego majątku należy do innych państw, a to wszystko umiejscowione jest na głębokości 25 metrów i strzeżone przez wysoko wyszkolonych wartowników i zabezpieczane kilkoma drzwiami stalowymi, w tym jednymi ważącymi 90 ton.
Majątek swój przechowują także w BRF osoby prywatne. Całość jest zarządzana przez Rezerwy Federalne Stanów Zjednoczonych i miejsce to jest jednym z kilkunastu należących do tej instytucji. Bank ten istnieje od 1914 roku i uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych na świecie.
Skarbiec złota Banku Anglii (Londyn, Anglia)
Najstarszy bank na świecie (powstały w 1694 roku), który odpowiada za produkcję funtów szterlingów posiada drugi na świecie co do wielkości skarbiec mieszczący ponad 400 000 sztuk sztabek złota. Szacuje się, że to ok. 3,5% wszystkich sztabek jakie są zlokalizowane w światowych skarbcach.
Zabezpieczenia jakie są tu stosowane to m.in. system rozpoznawania głosu oraz specjalne klucze o długości prawie 1 metra. W zasadzie bardzo mało wiadomo o tym miejscu. Jedynie szacunkowo można założyć, że ma powierzchnie ok. 5 km2, a na jakiej głębokości się znajduje jest tajemnicą.
Bahnhof (Sztokholm, Szwecja)
Ten budynek będący kiedyś schronem przeciw nuklearnym jest z pewnością w kręgu zainteresowań potęgi jaką są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Dlaczego? To w Bahnhof mieszczą się dane, które publikuje WikiLeaks. Jak głoszą plotki serwery i komputery z wartościowymi opisami tajemnic USA znajdują się w odrębnym pomieszczeniu mającym swoje całkowicie odrębne zasilanie. Całość ma zabezpieczenie specjalnymi zamkami i ukryte jest za drzwiami o grubości ponad 1,5 metra.
Jak pisaliśmy na początku jest to schron, który pierwotnie, podczas zimnej wojny służył do ochrony dóbr i ludzi. Leży u stóp gór, a jego wejścia są ukryte i nie widać ich na powierzchni, stąd niewiele osób wie o jego istnieniu. Uznawane jest za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na ziemi, jeśli chodzi o sposoby ochrony dostępu.
Oprócz przechowywanych w nim danych nienależących do rządu Szwecji znajdziemy tu plany militarne, technologie i dokumenty związane z produkcją wojskową oraz bezpieczeństwem narodowym.
Do tej pory nie jest jasne i jawne jak miejsce to jest chronione. Z przecieków wiadomo, że jest to miejsce, gdzie stosowane są najnowocześniejsze technologie zabezpieczeń.
Dubai Multi Commodities Centre (Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie)
Miasto złota ma swój skarbiec, w którym przechowywane są rzekomo wszystkie sztabki złota należące do ZEA. Niewiele wiadomo o samych zabezpieczeniach i dokładnym położeniu. Wiadomo jednak, że całe złoto znajdujące się do tej pory w Banku Anglii, a należące do ZEA jest już w nim umieszczone.
Irańskie rezerwy złota (Iran)
Jedno jest pewne, że jest miejsce przechowujące dobytek Iranu. Jednak do tej pory prawdopodobnie nawet wywiad kilku największych potęg nie wie w którym miejscu się ono znajduje.
Centrum diamentów w Antwerpii (Antwerpia, Belgia)
Miejsce słynne z tego, że udało się je obrabować w roku 2003. Co ciekawe jedyne co wiadomo, to to, że z rabunkiem dużo wspólnego mieli włoscy przestępcy. Szacuje się, że złamali liczne zabezpieczenia w postaci: czujników ciepła i pól magnetycznych, radarów Dopplera i ukradli klejnoty warte ponad 100 mln dolarów.
Dominion Bank Building w Toronto (Toronto, Kanada)
Jeszcze do niedawna prawdopodobnie najbezpieczniejszy skarbiec świata należący do banku. Uznawano go za taki, ponieważ wydrążono go w skale, a otoczony jest dodatkowo dziesiątkami korytarzy z monitoringiem. Drzwi jakimi są one i skarbiec zabezpieczone ważą ponad 40 ton (każde!) i są tak czułe, że potrafią uruchomić alarm w przypadku gdy podczas zamykania „zablokuje” je leżący na ściance włos.