Zadbaj o porządek i bezpieczeństwo dokumentacji z szafą kartotekową.

Zadbaj o porządek i bezpieczeństwo dokumentacji z szafą kartotekową.

W Twoim biurze zaczyna panować coraz większy bałagan? Stosy dokumentów zaczynają piętrzyć się po sam sufit tak, że przestajesz mieć nad nimi kontrolę? A może dokumentacja, która się tam znajduje, jest szczególnie ważna i chcesz mieć pewność, że nic jej nie grozi? Wygląda na to, że mamy kilka sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym nie tylko uporządkujesz, ale również skutecznie zabezpieczysz wszystko, na czym Ci zależy.

Poznaj podstawowe informacje na temat kartotekowych szaf i dowiedz się, w jaki sposób wybrać te, które sprawdzą się w Twojej firmie.

Czym jest i do czego może służyć szafa kartotekowa?

Szafa kartotekowa (lub też aktowo-kartotekowa) to, jak sama nazwa wskazuje, specjalny rodzaj mebla wykorzystywanego do sprawnego przechowywania dokumentów. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w miejscach, w których obraca się wieloma rodzajami dokumentacji – zwłaszcza w biurach czy gabinetach. Przy ich pomocy można zadbać o sprawną ewidencję oraz zabezpieczenie umów, akt personalnych, faktur, dokumentów medycznych, umów i wielu innych dokumentów.

Najpopularniejszymi rozwiązaniami do przechowywania tego typu dokumentów w dużych ilościach są naturalnie metalowe szafy kartotekowe, które z jednej strony łączą funkcjonalność i trwałość, a z drugiej – zapewniają skuteczną ochronę przed nieuprawnionym dostępem.  

Jakie są rodzaje szaf kartotekowych, dzięki którym zabezpieczysz różne formaty dokumentów?

W zależności od potrzeby oraz specyfiki konkretnego przedsiębiorstwa - szafy kartotekowe mogą przyjmować różne formy. Możemy je klasyfikować na podstawie takich czynników, jak:

  • Rozmiary - rozróżniając szafy oferujące 1, 2, 3, 4, a nawet kilkanaście oddzielnych szuflad. Otwieranie szuflad za pomocą prowadnic teleskopowych sprawia, że są one bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu. Pojedyncza szuflada może pomieścić dokumentację o wadze nawet do 80 kg!
  • Formaty dokumentów - określając szafy pozwalające na przechowywanie różnego rodzaju dokumentów, kopert i teczek w formatach A6, A5 czy A4. W naszej ofercie posiadamy nawet specjalistyczne szafy kartotekowe do przechowywania wielkoformatowych planów A1 lub A0!
  • Rodzaj zabezpieczenia - wskazując na podział szaf kartotekowych, które zapewniają podstawową ochronę przed nieuprawnionym dostępem do przechowywanych dokumentów, przed ich kradzieżą lub przed działaniem ognia (szafy kartotekowe ognioodporne).. W tego typu meblach dostępny jest także pełen wachlarz możliwych rozwiązań zamków: kluczowe, szyfrowe (mechaniczne) lub elektroniczne na kod PIN.
  • Dodatkowe funkcjonalności - oprócz tego podział szaf kartotekowych może dotyczyć także funkcji ułatwiających codzienne ich użytkowanie, takich jak: zamek centralny zamykający wszystkie szuflady jednocześnie, regulowane stopki podstawy zapewniające prawidłowe wypoziomowanie szafy czy blokady zabezpieczające szuflady przed wypadnięciem i otwarciem więcej niż jednej szuflady, co eliminuje możliwość przeważenia i przewrócenia się szafy W tym miejscu warto wspomnieć także o meblach umieszczonych na ergonomicznych kółkach. W przypadku tych „lekkich” rozwiązań podbiurkowych, takie rozwiązanie daje możliwość łatwego przesuwania mebla. Szuflady szaf kartotekowych  mogą posiadać również specjalne wkłady, podziałki lub zawieszki na teczki, które ułatwiają segregowanie dokumentów bądź umożliwiają przechowywanie nieco mniejszych przedmiotów (np. materiałów biurowych lub płyt CD).

Ile kosztuje metalowa szafa kartotekowa?

Naturalnie, ostateczny wymiar inwestycji w tego rodzaju biurowe meble jest uzależniony od konkretnych parametrów, o których napisaliśmy nieco wyżej. Podstawowe szafy kartotekowe z szufladami to wydatek około 1000 – 1200 złotych brutto. Bardziej zaawansowane, a przez to oferujące więcej przestrzeni do przechowywania, to koszty oscylujące w granicach 1500 – 2000 złotych brutto. Na samym szczycie listy znajdują się duże i pojemne szafy kartotekowo-aktowe – o solidnej budowie i zabezpieczeniach. Ich ceny mogą wynosić od 3000 do nawet 11000 złotych brutto!

Dlaczego warto postawić na tego rodzaju szafę na kartoteki?

Odpowiednio dobrane rozwiązania:

  • Porządkują pracę - pozwalają sprawnie ewidencjonować poszczególne dokumenty, a co za tym idzie - zapewniają do nich wygodny i łatwy dostęp. 
  • Zabezpieczają dokumenty - mogą pełnić funkcję zarówno rozwiązania chroniącego je przed uszkodzeniem (np. zalaniem czy spaleniem), jak i kradzieżą.
  • Zaoszczędzają przestrzeń – w jednej szafie kartotekowej można przechowywać wiele dokumentów, a jednocześnie mieć do nich łatwy dostęp. To pozwala na zredukowanie potrzebnej przestrzeni do składowania dokumentów i umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni biurowej.

Zależy Ci na szafach kartotekowych, które sprostają wymaganiom Twojej firmy?

Zapoznaj się z naszą ofertą, która czeka na Ciebie pod tym adresem: . Sprawdź dostępny asortyment i zdecyduj, które rozwiązanie będzie odpowiedzialne za porządek i ochronę Twojej firmowej dokumentacji. Zapraszamy do naszego sklepu online!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl