Sejf nie były bezpieczny bez odpowiednio skonstruowanych drzwi odpornych na wywarzenie, otwarcie poprzez ingerencję w zawiasy drzwi i podobne. Jednak sama konstrukcja sejfu niczym była by bez odpowiednio skonstruowanego i bezpiecznego zamku.
Znamy zamki kluczowe, szyfrowe mechaniczne, elektroniczne, ale mało kto miał do czynienia w sejfach z zamkami biometrycznymi. A przecież te ostatnie sposoby ochrony dostępu znane są już ze smartfonów, laptopów, przepustek do pracy, czy chociażby drzwi do mieszkań. Teraz i one coraz częściej stosowane są w sejfach i wbrew wielu opiniom są bardzo bezpieczne.
Czym jest biometryka?
Jak już wspomnieliśmy w sejfach stosuje się zamki oparte na biometrii. Czym jest biometryka? Otóż jest to dziedzina nauki skupiająca się na pomiarach ciała oraz obliczeniach związanych ściśle z ludzkimi cechami. Jak nie trudno się domyślić analizując ludzkie ciało można jednoznacznie zidentyfikować daną osobę, a tym samym zezwolić lub zabronić pewnych działań. W naszej branży po prostu udostępnić lub nie dostęp do sejfu.
Uwierzytelnienie biometryczne bardzo często stosowane jest do kontroli dostępu w zakładach pracy, instytucjach i firmach. Oczywiście biometryka jako, że jest w stanie zidentyfikować osoby często jest stosowana także do ich obserwacji (np. poprzez systemy kamer na ulicach), ale to odrębny temat i nie dotyczy zamków. Na pewno znane są sposoby identyfikacji poprzez odcisk palca, czy rozpoznanie siatkówki oka. Ale to nie wszystko po czym można jednoznacznie określić, zidentyfikować daną osobę. Przykładem jest DNA, ale nie tylko. Mierzalne cechy każdego osobnika to np. żyły dłoni, twarz, geometria dłoni, kształt uszu, głos czy chociażby sposób poruszania się.
Zamki biometryczne ScanLogic Basic oraz SecuTronic TRSE w produktach marki ISS
Wspominając o zamkach biometrycznych jako nowościach warto poruszyć temat produktów marki ISS. Ten producent oferuje jako opcję montaż zamków ScanLogic w swoich produktach. Wyróżniają się one szybkim czasem odczytu odcisku palca (poniżej 1 sekundy), a co najważniejsze pozycja przyłożonego palca nie wpływa na szybkość odczytu. Dodatkowo wspomniane zamki umożliwiają rejestracje nawet 15 różnych odcisków palca, w tym jeden główny administratora, który może zarządzać pozostałymi. Standardowy rozmiar samego zamka ułatwia modernizację każdego praktycznie sejfu tego producenta.
Kolejną opcją ISS jest nowoczesny system dostępu SecuTronic. Zarządzanie dostępem odbywa się poprzez kod lub właśnie biometrykę – odcisk palca. Plusem tego modelu jest dotykowy ekran z wyświetlaczem na którym można odczytać przyznaną historię dostępu. Cały zamek jest zabezpieczony technologią wykrywającą „fałszywe palce”. Ciekawą opcją jest opóźnione otwarcie zamka. Chodzi o możliwość zaprogramowania do jakiego czasu można będzie otworzyć sejf. Przykładowo osoba nadzorująca obiekt może wyznaczyć, że sejf może być otwarty maksymalnie do godziny 15.
Czy zamki biometryczne są bezpieczne?
Jako, że cechy fizyczne są stałe i stosunkowo łatwe do zmierzenia uznaje się, że tożsamość biometryczna każdej osoby jest indywidualna. Stąd też może być ona (i jest) wykorzystana do nadawania dostępu do np. komputera, pomieszczeń, czy w końcu do sejfu.
Kiedy wspomniane wyżej ludzkie cechy są zmapowane służą do przyszłych prób udzielania dostępu. Oczywiście dane te są szyfrowane i zabezpieczane, by nie dochodziło do prób ingerencji w uzyskane pomiary. Do identyfikacji służą skanery biometryczne. Dopasowują one pomiar do wyników z bazy danych i udzielają dostępu lub go odmawiają w przypadku niezgodności wyników pomiaru z danymi.
Zdecydowanie jest to bezpieczny, a przede wszystkim wygodny sposób odblokowania dostępu. Co więcej jest wygodny, bo danych tych nie można zgubić (jak np. klucza) oraz bezpieczny, głównie z tego powodu, że nie można go ukraść (klucza biometrycznego). Dane te wykorzystuje się często w dokumentach (np. e-paszporty), branży motoryzacyjnej ( klamki otwierane odciskiem palca, pojazd uruchamiany lub dopasowywany do kierowcy głosem lub po zeskanowaniu twarzy).
Bezpieczeństwo zamków opartych o skanery biometryczne jest bardzo wysokie. Przykładowo Apple weryfikuje właściciela smartfonu po weryfikacji ok. 30 000 punktów pomiarowych na twarzy właściciela i twierdzi, że ryzyko błędu wynosi 1:1 000 000. Oczywiście nauka ta rozwija się, technologia jest coraz lepsza, niemniej jednak warto wspomnieć, że w przeszłości dochodziło do np. klonowania odcisków palców (poprzez jego odciśnięcie w wosku, czy zebranie odcisku ze szklanej płyty) jednak na dzień dzisiejszy skanery są w stanie rozpoznać właściciel dodając do odciska palca wiele innych wyników pomiarowych (np. temperatura, materiał).
Oczywiście widomym jest, że tanie systemy skanowania biometrycznego nie są bezpieczne. Zauważają i informują o tym sami producenci. Jednak zastosowanie dwóch systemów odczytu danych daje już wysokie bezpieczeństwo jeśli chodzi o zabezpieczenie dostępu. To samo tyczy się porównywania bazy danych z nieco odmienną charakterystyką odczytu, znamy to np. z telefonów. Wystarczy, że uśmiechniesz się, a system może mylnie zidentyfikować właściciela.
Zalety zamków biometrycznych w sejfach
Bezwzględnie zamki biometryczne są po prostu wygodne. Nie ma potrzeby zapamiętywania kodów, noszenia kluczy, a samo otwarcie zamka trwa ułamek sekundy od momentu pomiaru. Oszczędność czasu, zmniejszenie ryzyka braku dostępu np. w przypadku zagubienia kluczy to aspekty na jakie warto zwrócić uwagę.
Bezpieczeństwo oparte na biometryce pozwala na sukcesywne zastępowanie tradycyjnych zamków. Mamy dodatkowo takie ułatwienia jak personalizację, czy kontrolę nad dostępem. Możemy także na bieżąco śledzić kto i w jakim czasie ma dostęp do sejfu. Nie bez znaczenia jest fakt, że tego typu zamek chroni zawartość sejfu w nieco inny sposób – otóż klucz można zgubić, inna osoba może się nim posłużyć. W zamku biometrycznym taki przypadek najzwyczajniej nie będzie miał miejsca.
Dodatkowym atutem jest przyjazny interfejs użytkownika, możliwość rejestracji ilości używania tego typu zamku. Bezwzględnie jest to dzisiaj połączenie wygody użytkowania z solidnym zabezpieczeniem w ten sposób zamykanego pomieszczenia, czy sejfu.