Zamki do sejfów: jaki wybrać, aby zadbać o ochronę ich zawartości?

Zamki do sejfów: jaki wybrać, aby zadbać o skuteczną ochronę ich zawartości?

Klasyczny klucz, charakterystyczne i wymagające precyzji pokrętło, a może wygodny, aczkolwiek nieco droższy - zamek elektroniczny? Jeżeli planujesz zakup sejfu do domu lub firmy i zastanawiasz się nad sposobem jego otwierania oraz zamykania – mamy dobre wieści.

Prawdopodobnie to właśnie w tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podjąć właściwą decyzję. Sprawdź, czym są, jak działają i ile kosztują poszczególne sejfy - wyposażone w różne rodzaje zamków.

Sejf z zamkiem na klucz

Najbardziej tradycyjna, a co za tym idzie - najchętniej wybierana forma zabezpieczeń wykorzystywanych do ochrony różnych kosztowności. Użytkownicy, którzy decydują się na tego typu rozwiązania, wskazują, że największą ich zaletą jest prostota.

Sejfy wyposażone w klasyczne zamki na klucz mają bardzo nieskomplikowaną konstrukcję. Dzięki temu są praktycznie całkowicie bezawaryjne, a dodatkowo – pozwalają oszczędzić sporo pieniędzy. Z drugiej strony, posiadanie tego typu sejfów wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Dostęp do sejfu ma tylko osoba posiadająca klucz, który trzeba dodatkowo zabezpieczyć przed zgubieniem lub kradzieżą*.

Jeżeli klucz dostanie się w niepowołane ręce - występuje ogromne ryzyko kradzieży zawartości sejfu. W przypadku zgubienia klucza i braku zapasowego egzemplarza - sejf należy nawiercać, co skutkuje koniecznością wymiany zamka na nowy.

Skuteczna ochrona za pomocą sejfów otwieranych i zamykanych za pomocą kluczy to wydatek rzędu około 600 zł. Zdecydowana większość sejfów oferowanych na rynku posiada zamek kluczowy w wyposażeniu standardowym.

* W przypadku sejfów na broń jest to obowiązek prawny – jeżeli broń z sejfu dostanie się w niepowołane ręce, będzie to nasza odpowiedzialność karna.

Sejf otwierany zamkiem szyfrowym

Kolejną, nadal mechaniczną, ale już bardziej zaawansowaną propozycją, jest sejf wyposażony w zamek szyfrowy. Tego rodzaju rozwiązania przyjmują zazwyczaj postacie charakterystycznych pokręteł (prawie takich samych, jak te, które znasz z filmów i seriali 😊!).

Miejsce klucza zastępuje więc specjalny, obrotowy, mechaniczny zamek, który da się otworzyć wyłącznie po wcześniejszym wykonaniu odpowiedniej ilości obrotów wskazujących cyfry naszego szyfru. Niewątpliwą zaletą zamków szyfrowych mechanicznych jest fakt, że dostęp do sejfu może mieć jednocześnie kilka zaufanych osób (np. członkowie rodziny). Nie ma też konieczności noszenia przy sobie osobnych kopii klucza.

Uwaga! Podczas tego przedsięwzięcia trzeba być bardzo precyzyjnym. Nawet niewielkie przesunięcie pokrętła (choćby o 1 oczko za dużo) może spowodować, że cała operacja otwierania zamka szyfrowego będzie musiała zostać powtórzona - i tak aż do skutku.

Z uwagi na zastosowanie nieco bardziej skomplikowanego mechanizmu – wydatek na tego typu sejf otwierany przy użyciu zamka szyfrowego może zaczynać się od około 1200 złotych. W wielu modelach sejfów, które są dostępne standardowo z zamkiem kluczowym, istnieje możliwość wymiany go na zamek szyfrowy mechaniczny (za dopłatą - jako opcja).

Sejf wyposażony w zamek elektroniczny

Najbardziej nowoczesny z całego zestawienia. Nie wymaga posiadania klucza, a do jego otwarcia wystarczy podanie kilkucyfrowego kodu – wprowadzanego za pomocą wygodnego panelu dotykowego lub zwykłych przycisków. W wybranych modelach zamków elektronicznych istnieje możliwość otwierania sejfu kilkoma różnymi szyframi, z których każdy przypisany jest do innej osoby. Dodatkowo można rejestrować zamknięcia oraz otwarcia, których liczba jest przechowywana bezpośrednio w pamięci zamka. To umożliwia kontrolę “kto” oraz “kiedy” miał dostęp do zawartości sejfu.

Jako jedyny jest zasilany prądem z baterii. W przypadku jej rozładowania nie ryzykujemy niemożności otwarcia sejfu. Wspomniane baterie można łatwo wymienić, także w trybie awaryjnym.

Ceny sejfów wyposażonych w elektroniczne zamki szyfrowe zaczynają się już od średnio 1800 zł złotych. Podobnie, jak w przypadku szyfrowych mechanicznych, zamki elektroniczne można dokupić jako wyposażenie dodatkowe. Ta opcja jest dostępna w większości oferowanych przez nas sejfów.

Sejfy na zamki biometryczne

Są to zamki elektroniczne otwierane przy użyciu odcisku palca. Tak samo, jak w przypadku zamków szyfrowych mechanicznych, istnieje możliwość przypisania kilku osób, które mogą być uprawnione do ich otwierania.

Jest to rozwiązanie najbardziej komfortowe. Wszystko przez fakt, że takiego szyfru po prostu nie da się go zapomnieć, a dodatkowo - jest on niezmienny, indywidualny i zawsze “przy sobie”. Jedyną wadą tego rodzaju zamków jest oczywiście ich koszt. Z uwagi na wysoki stopnień zaawansowania technicznego - ceny samych zamków biometrycznych wahają się od 1000 do nawet 4000 zł.

A może sejf na dwa zamki?

Począwszy od klasy IV - dla kas pancernych oraz klas 0, B i C - dla szaf na dokumenty, wymagane jest posiadanie dwóch niezależnych zamków. W zależności od klasy produktu są to np. dwa zamki szyfrowe mechaniczne lub zamek szyfrowy plus kluczowy.

Drugi zamek może stanowić również wyposażenie dodatkowe - oferowane, chociażby do tańszych modeli w niższych klasach, gdzie nie jest to wymagane z racji certyfikatu. Posiadanie dwóch niezależnych zamków daje nam też możliwość kontrolowanego dostępu do zawartości sejfu tylko w obecności drugiej osoby: znającej szyfr drugiego zamka lub posiadającej drugi klucz – zgodnie z zasadą czworga oczu.

Jak łatwo się domyśleć – jest to nieco droższe i bardziej skomplikowane w obsłudze rozwiązanie. Jednak w zamian oferuje zdecydowanie większy poziom ochrony. Koszt dodatkowego zamka szyfrowego mechanicznego lub elektronicznego to przeważnie wydatek od 500 do 1200 zł.

Jaki rodzaj zamka wybrać?

Ostateczna decyzja powinna zależeć od Twoich preferencji, przyzwyczajeń oraz oczywiście - tego, ile chcesz przeznaczyć na zakup swojego sejfu.

Jeżeli zależy Ci na skutecznej ochronie, ale nie chcesz wydawać zbyt dużej sumy pieniędzy - swobodnie możesz zakupić sejf z zamkiem na klucz. Jeśli chcesz wydać nieco więcej, aby zabezpieczenie było jeszcze lepsze - zamów sejf wyposażony w zamek szyfrowy. A jeżeli jesteś fanem zaawansowanych technologii i jednocześnie pragniesz zadbać o swoją wygodę - śmiało! Kup sejf z elektronicznym zamkiem na kod lub czytnik linii papilarnych.

Sejf na klucz, szyfr, a może elektroniczny? Każdy z nich znajdziesz w naszym sklepie!

Zachęcamy Cię do zapoznania się całą, szeroką ofertą, która czeka na Ciebie w naszym sklepie internetowym. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz tam produkty dopasowane do Twoich wymagań oraz budżetu, którym dysponujesz.

Nadal nie wiesz, który z nich wybrać? Wygląda na to, że przyda Ci się pomoc naszych doradców. Skontaktuj się z nami, a z chęcią pomożemy Ci dokonać właściwego wyboru!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl