Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze sejfu na broń?

Jaki sejf na broń krótką? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Sejfy mogą spełniać mnóstwo funkcji - służyć do ochrony pieniędzy, dokumentów, biżuterii, kosztowności, jak i wielu innych rzeczy. Jedną z nich jest również ta odpowiedzialna za bezpieczne i legalne przechowywanie broni oraz amunicji – z dala od dzieci, jak i niepowołanych do tego osób.

Ostatni raz na temat wymagań, przepisów i ogólnych zasad dotyczących zabezpieczania broni palnej pisaliśmy w artykule o obowiązkach posiadaczy broni. W poniższym tekście skupimy się natomiast na jej konkretniej odmianie, czyli broni krótkiej. Chcesz wiedzieć, co zrobić, aby wybrać odpowiedni sejf do jej zabezpieczenia? W takim razie czytaj dalej!

Wymagania, czyli o co zadbać podczas wyboru sejfu na krótką broń palną?

Warto pamiętać, że konieczność zabezpieczania krótkiej broni palnej wynika bezpośrednio z przepisów polskiego prawa. Szczegóły na ten temat reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. To właśnie treść tego dokumentu nakreśla konkretne wymagania, według których właściciele tego typu przedmiotów muszą zadbać o ich ochronę.

Zgodnie z nimi, każdy posiadacz broni palnej musi przechowywać ją w tzw. magazynach broni lub po prostu certyfikowanych sejfach.

Sejfy na broń krótką - jaka klasa bezpieczeństwa?

Z uwagi na powyższe wymagania, sejfy na broń krótką powinny posiadać minimalną klasę bezpieczeństwa S1 (według normy PN-EN- 14450). Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ta potrzebująca szczególnej opieki zawartość, była chroniona sejfami z wyższych klas - zarówno S2, 0, jak i wyższe.

Czy warto stosować klasy wyższe niż te wymagane przepisami prawa?

Zdecydowanie tak, a o zasadności podjęcia takiej decyzji świadczą dwa główne argumenty.

Jeden z nich dotyczy jakości sejfów oferujących klasy bezpieczeństwa S1. Pomimo że są dopuszczalne przez prawo, to w opinii wielu ekspertów, nie dają pełnego zabezpieczenia przechowywanej w niej broni krótkiej. W tej materii specjaliści zwracają uwagę na stosunkowo łatwe do sforsowania ściany poszycia sejfu. W zdecydowanej większości korpusy sejfów klasy S1 wykonane są z pojedynczej blachy o grubości 3 mm (tzw. korpusy jednościankowe). Przy odpowiednim przygotowaniu i wystarczającej ilości czasu taką blachę można dość łatwo przeciąć przy użyciu narzędzi takich jak szlifierka kątowa lub palnik propanowo-tlenowy. 

Drugi argument dotyczy zmian w przepisach. O ile klasa bezpieczeństwa sejfów na broń krótką S1 jest dopuszczalna “tu i teraz” - to wcale nie oznacza, że będzie tak zawsze. Warto wziąć pod uwagę, że modyfikacje prawa mogą nastąpić praktycznie w każdej chwili. Właśnie dlatego osoby, którym zależy na bezpieczeństwie oraz spokoju przez nieco dłuższy czas - powinny zdecydować się na bardziej zaawansowane rozwiązania, czyli sejfy o klasach bezpieczeństwa S2 lub 0. Podjęcie takiej decyzji ograniczy nie tylko niepotrzebny stres, ale pozwoli również zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Sprawdź: sejfy - klasa S2, sejfy - klasa 0

Dobra praktyka przechowywania broni krótkiej

Oprócz samego zabezpieczenia, przed dostaniem się zawartości w niepowołane ręce, zadbaj też o to, aby Twój sejfz był wygodny w użytkowaniu dla Ciebie. Pistolet (jeden lub kilka sztuk) oraz amunicję można w uporządkowany sposób zmieścić w sejfach, których wysokość wynosi zaledwie około 25 cm. Zwróć uwagę na dostępne wyposażenie dodatkowe takie, jak piankowe uchwyty na broń, skrytkę wewnętrzną na amunicję lub półki na tylnej ścianie drzwi. Zapoznaj się też z naszym artykułem o zamkach do sejfów i wybierz taki, który będzie najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb. 

Na zdjęciu poniżej przykładowy sejf na broń krótką ISS Kassel-Calden 59100 w klasie S2 o niewielkich gabarytach:

Poszukujesz sejfu, dzięki któremu skutecznie zabezpieczysz broń krótką?

Zachęcamy Cię do odwiedzenia internetowego sklepu z sejfami IMPEXIMP, w którym czeka na Ciebie szeroki asortyment tego typu produktów. Rozejrzyj się po naszej platformie online, zapoznaj się z poszczególnymi rozwiązaniami, a następnie zdecyduj, który z nich zabezpieczy również Twoją broń. 

Prowadzimy sprzedaż wysyłkową na terenie całego kraju. Dlatego dostarczymy Ci je zarówno do Olsztyna, Warszawy, Szczecina, Zielonej Góry, jak i każdego innego miasta. Zapraszamy na wygodne zakupy online!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl